___  ROK SZKOLNY 2019/2020  ___

25.06.2020
Szanowni Państwo,
________________________
 

W załączeniu przekazuję list Ministra Edukacji Narodowej z okazji zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020. W liście minister Dariusz Piontkowski dziękuje dyrektorom i nauczycielom za profesjonalne i pełne zaangażowania wykonywanie obowiązków zawodowych, szczególnie w okresie kształcenia na odległość. Składa również życzenia spokojnych i bezpiecznych wakacji.

 

24.06.2020
Wybory do Pocztu Sztandarowego
Opiekun pocztu: Urszula Strzałkowska, Anna Wąsik
________________________
 

19 i 22 czerwca 2020 r. roku odbyły się przesłuchania kandydatów na reprezentantów Pocztu Sztandarowego SP w Grabowie nad Pilicą. Zaprezentowało się czworo uczniów klas siódmych. Po zapoznaniu się z opinią wychowawcy, komisja przesłuchała kandydatów, nawiązując kontakt przez komunikator Messenger oraz ZOOM. Po autoprezentacji uczniów i wywiadzie przeprowadzonym przez opiekunów, wyłoniono następujące osoby.

Poczet główny
1. Julia Paradowska
2. Wiktor Cieślak
3. Julia Szustkowska

24.06.2020
Zakończenie projektu w klasie 2b
Urszula Strzałkowska
________________________
 

Uczniowie klasy 2b, w ramach zajęć dodatkowych, realizowali w tym roku szkolnym projekt „Przedsiębiorczość. Jak realizować pomysł?”. Był to projekt zewnętrzny w ramach programu „Uniwersytet Dzieci w Klasie”.

W ramach projektu zrealizowano cykl lekcji rozwijających postawę przedsiębiorczą, spełniających założenia podstawy programowej. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie rozwinęli umiejętność skutecznego planowania, organizacji oraz efektywnego działania. Nauczyli się również współpracować z innymi oraz rozpoznawać emocje.

Każdy uczeń otrzymał indywidualny dyplom ukończenia projektu.

 
Przed rozpoczęciem wakacji zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpiecznego wypoczynku

        

 Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice

_______________________________

     Świadectwa ukończenia klasy lub szkoły oraz dyplomy ukończenia oddziału przedszkolnego będzie można odebrać w dniach 25 i 26 czerwca według opracowanego harmonogramu. Dyplomy ukończenia przedszkola odbierają rodzice indywidualnie w dniu 25.06 w godzinach od 14.00 -15.00 W przypadku ładnej pogody wręczenie świadectw i dyplomów odbędzie się na placu przed szkołą. W celu zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa, uczeń powinien przyjść do szkoły z osobą dorosłą /jeden z rodziców lub dziadków, opiekunów/. Każdy z nich powinien mieć nałożoną maseczkę oraz rękawiczki. Do szkoły wchodzą tylko uczniowie. Przed wejściem do szkoły będą stały środki do dezynfekcji rąk. Ważne będzie zachowanie bezpiecznej odległości miedzy uczniami /ok. 2m/. Po każdym wyjściu z poszczególnych sal przeprowadzona będzie dezynfekcja pomieszczenia. Prosimy o nieprzynoszenie do szkoły zbędnych rzeczy – reklamówek z zakupami, kwiatów itp. Ze względu na konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego w pojazdach , niemożliwy będzie przyjazd do szkoły autobusem szkolnym. Wszystkie nieodebrane w wyznaczonym terminie świadectwa będzie można odebrać w ostatnim tygodniu sierpnia 2020 r. Wypożyczone komputery należy zwrócić do sekretariatu w dniach od poniedziałku do czwartku. Zaświadczenia o wynikach egzaminów ósmoklasisty uczniowie odbiorą w terminie podanym w Librusie. Informacje o przyznanym stypendium naukowym i sportowym zostaną zamieszczone w odrębnej wiadomości w Librusie. 

 Z wyrazami szacunku, 
Edyta Lusarczyk – dyrektor szkoły
Harmonogram Zakończenia Roku Szkolnego 2019/2020 

25.06.2020 
8.00 – 3a –sala gimnastyczna, 3b – górny korytarz 
9.00 – 2a- sala gimnastyczna , 0a-górny korytarz 
9.30 – 2b- sala gimnastyczna , 0b -górny korytarz 
10.00 – 1a-sala gimnastyczna , 1b -górny korytarz 
11.00 – 7-sala gimnastyczna, 4-górny korytarz 
12.00 – 5a -sala gimnastyczna , 5b -górny korytarz 
13.00 – 6a - sala gimnastyczna, 6b -górny korytarz 
14.00 – 15.00 – grupy przedszkolne : 5- latki –świetlica, 4-latki – sala gimnastyczna, 3-latki – górny korytarz 

26.06.2020 r 
8.00 – Uroczysta Msza Święta 
9.00 - kl.8 – sala gimnastyczna

09.06.2020
Wyniki konkursu plastycznego „DZIECI ŚWIATA”
 
Anna Paradowska
________________________
 

   Z okazji Dnia Dziecka, w klasach 0 -3, zorganizowano konkurs plastyczny na temat” Dzieci świata”. Celem konkursu było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice malarskiej.
     Do konkursu przystąpiło siedmioro uczniów. Komisja złożona z nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pod przewodnictwem Pani Agnieszki Barańskiej, biorąc pod uwagę spełnienie kryteriów podanych w ogłoszeniu o konkursie, przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
 
I MIEJSCE - PATRYCJA STAŃCZYK kl. 2b
II MIEJSCE – MARTYNA JELONEK kl.2a
III MIEJSCE – PATRYCJA KALBARCZYK kl. 1a
WYRÓŻNIENIE – MIŁOSZ MIKLIŃSKI kl. 1a
WYRÓŻNIENIE – NATALIA WALENDZIK kl. 2b
WYRÓŻNIENIE – NATALIA DRELA kl. 1b
WYRÓŻNIENIE – IGNACY DURAJCZYK kl. 2b

     Bardzo dziękujemy wspaniałym uczniom, którzy podjęli dodatkowy wysiłek. Gratulujemy im wzorowej postawy ucznia. Czekają na nich dyplomy oraz drobne nagrody, które są do odebrania w szkole.

02.06.2020
Wytyczne


________________________


31.05.2020
1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka

Anna Chrabąszcz, Anna Paradowska, Agnieszka Barańska, Honorata Kocyk, Andrzej Chrabąszcz, Andrzej Janas
________________________

     Podobno korzenie Dnia Dziecka sięgają 1954 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiło o konieczności stworzenia takiego święta, by upowszechnić cele i ideały dotyczące praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych. Inne źródła z kolei datują Dzień Dziecka na rok 1952, a inicjatywę ustanawiającą to święto przypisuje się działającej na rzecz zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa na świecie organizacji „The International Union for Protection of Childhood”. Z kolei w chińskim kalendarzu Dzień Dziecka ponoć występuje już od roku 1926, natomiast w Japonii uroczystość ta ma swoje tradycje od 1948 roku. W natłoku informacji trudno zatem podać jedną, precyzyjną datę, która mogłaby jednoznacznie określić, od kiedy właściwie obchodzimy to święto. Jedno jest jednak pewne – ustanowienie Międzynarodowego Dnia Dziecka było rzeczą konieczną, a jego obchody co roku kojarzone są z czasem szczęścia i zabawy, nie tylko wśród najmłodszych.
     W Polsce i innych krajach byłego bloku socjalistycznego święto to obchodzone jest właśnie dziś - 1 czerwca. W Francji i Włoszech z kolei Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada na datę 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Wynika to z faktu, iż Dzień Dziecka łączony jest tam z Dniem Rodziny. Specyficzne są także obchody tego święta w tych dwóch krajach. 6 stycznia uznaje się bowiem za dzień, kiedy to dzieci nie tylko otrzymują od rodziców podarunki, lecz także ciasto z „wróżbą” i koronę króla lub królowej.

„DZIECI ŚWIATA” – konkurs plastyczny dla uczniów klas 0-3
Anna Paradowska
________________________

Stwórzcie plastyczne wyobrażenie swoich przyjaciół i rówieśników z różnych zakątków Ziemi! Podzielcie się swoimi wyobrażeniami dzieci, które żyją na innym kontynencie, w innej kulturze czy w innym kraju.
„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Choć niewielu z nich o tym pamięta” – ­napisał Antoine de Saint-Exupéry, autor „Małego Księcia”. Ciekawe, czy kiedy dorośniecie, będziecie pamiętać, że kiedyś byliście dziećmi? Może ten konkurs w tym pomoże, gdy kiedyś, po latach, odnajdziecie w zakurzonym kufrze na strychu swój konkursowy obrazek albo pożółkły dyplom laureata i przypomnicie sobie własne dzieciństwo.
Tematem konkursu są dzieci – mali mieszkańcy naszego globu. Jak żyją, jak się ubierają, jakie mają troski i radości? Spróbujcie wyobrazić sobie, jaki mają widok z okna, jak wygląda ich droga do szkoły, jakie zwierzaki mieszkają w ich okolicy. Poszukajcie informacji, poszperajcie i przenieście swoje wyobrażenia i wizje za pomocą pędzla, ołówka czy kredek na papier. Stwórzcie plastyczne wyobrażenie swoich przyjaciół i rówieśników z różnych zakątków Ziemi i podzielcie się swoimi pracami!
Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie płaskiej pracy barwnej w wybranej technice malarskiej. Zdjęcia prac można odsyłać do 7 czerwca na adres aparadowska.grabow@gmail.com
Najlepsze prace zostaną nagrodzone dyplomami i upominkami.

PROPOZYCJE NA DZISIEJSZY DZIEŃ. MIŁEJ ZABAWY. 

TEATR BAJAMMAGIA - link
POSŁUCHAJCIE PIOSENKI - link
TANIEC ZYGZAK - link
ZRÓB TO CO JA - link
GRA W KAPSLE - link

 Harmonogram konsultacji dla uczniów klas IV-VII

_______________________________

     W linku poniżej znajduje się szczegółowy harmonogram konsultacji dla uczniów klas IV-VII.

26.05.2020
Wyniki konkursu dla klas IV - VIII
 
Anna Wąsik
________________________
 

     Z okazji Dni Patrona Szkoły został zorganizowany konkurs na prezentację ukazującą historię II Korpusu Polskiego. Wśród nadesłanych prac przyznano trzy pierwsze miejsca:
     Do konkursu przystąpiło ośmioro uczniów. Komisja złożona z nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pod przewodnictwem Pani Agnieszki Barańskiej, biorąc pod uwagę spełnienie kryteriów podanych w ogłoszeniu o konkursie, przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
 
I MIEJSCE - WERONIKA BAJEROWSKA kl. 6a
II MIEJSCE - MARTYNA BARTNIK kl. 6a
III MIEJSCE - BARTEK DURAJCZYK kl. 5b

     Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i uczcili swoim zaangażowaniem Patrona szkoły.

 Harmonogram konsultacji dla klas ósmych

_______________________________

     W linku poniżej znajduje się więcej informacji odnośnie konsultacji dla klas ósmych.

22.05.2020
Wyniki konkursu plastycznego
 
Urszula Strzałkowska
________________________
 

     Z okazji Święta Patrona naszej szkoły, w klasach 1 -3, zorganizowano konkurs plastyczny na temat” Bukiet maków w wazonie”. Celem konkursu było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice.
     Do konkursu przystąpiło ośmioro uczniów. Komisja złożona z nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pod przewodnictwem Pani Agnieszki Barańskiej, biorąc pod uwagę spełnienie kryteriów podanych w ogłoszeniu o konkursie, przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
 
I MIEJSCE - PATRYCJA STAŃCZYK kl. 2b
II MIEJSCE - MIŁOSZ MIKLIŃSKI kl.1a
III MIEJSCE - NATALIA DRELA kl. 1b
WYRÓŻNIENIE - SZYMON ADAMCZYK kl. 3b
WYRÓŻNIENIE - PATRYCJA KALBARCZYK kl. 1a
WYRÓŻNIENIE - PATRYK KWIATKOWSKI kl. 1b
WYRÓŻNIENIE - MARTYNA JELONEK kl.2a
WYRÓŻNIENIE - ALEKSANDRA SOWA kl. 1b
     Bardzo dziękujemy wspaniałym uczniom, którzy podjęli dodatkowy wysiłek. Gratulujemy im wzorowej postawy ucznia. Czekają na nich dyplomy oraz drobne nagrody, które są do odebrania w szkole.

18.05.2020
Kartka z zielnika
 
Jolanta Janczewska
________________________
 

     W oddziale przedszkolnym 0 a dzieci zakładały zielniki. Dlatego wybrały się do swoich przydomowych ogródków bądź na łąkę. Tam nazbierały roślinki lub kwiaty i przyklejając je do kartki stworzyły pierwszą stronę własnego zielnika. Zrobiło się bardzo pięknie, kolorowo i wiosennie. Gratulacje dla wszystkich chętnych.

12.05.2020
Święto patrona
 
Urszula Strzałkowska
________________________
 

     W związku z corocznymi obchodami Dnia Patrona Szkoły w dniach 12-18 maja przygotowałam dla uczniów krótką prezentację związaną z tym wydarzeniem. Zapraszam również dzieci do udziału w konkursie plastycznym. Życzę miłego odbioru i zachęcam dzieci do udziału w konkursie. Wszelkie szczegóły co do konkursu znajdują się w linku.

Prezentacja          Konkurs

12.05.2020
Święto patrona
 
Anna Wąsik
________________________
 

     W dniach 12 - 18 maja społeczność Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino obchodzi swoje święto. Zapraszam do obejrzenia krótkiego programu poświęconego Patronowi szkoły.

09.05.2020
3 maja
 
Aleksandra Dębowska
________________________
 

     Z okazji święta 3 maja, klasa 6a przygotowała kilka prezentacji na ten temat. Zachęcam do obejrzenia.

 Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice

_______________________________

     Na postawie zarządzenia Wójta Gminy Grabów nad Pilicą z dnia 5.05.2020 r. uprzejmie informuję, iż Publiczne Przedszkole oraz oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Grabowie nad Pilicą nie wznowiły funkcjonowania w okresie od 6 maja do 24 maja 2020 r.

Dyrektor ZS w Grabowie nad Pilicą 

05.05.2020
Świąteczna pisanka
 
Edyta Porczyńska
________________________
 

     Nauczanie zdalne przynosi nowe wyzwania, ale nawet najmłodsi dają radę. W klasie Ib w okresie przedświątecznym wszyscy uczniowie wzięli udział w klasowym konkursie plastycznym. Ozdabiali szablon jajka różnymi technikami, a następnie sami byli sędziami i głosowali na najlepsze ich zdaniem pomysły. Przynajmniej w ten sposób mogli odczuć wspólnotę klasy. Każdy się starał, bo wiedział, że pracę ocenią inni. Pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone 6, a kolejne 5 z plastyki. Oto kilka pisanek.

Foto 1      Foto 2     Foto 3     Foto 4     Foto 5

Szanowni Państwo, 

Wszelkie informacje dotyczące zdalnego nauczania znajdują się  tutaj


Szanowni Państwo,

    Od 25.03.2020 r. do 10 kwietnia 2020r. Zespół Szkół w Grabowie nad Pilicą prowadzi kształcenie na odległość. Rozpoczyna się kontynuacja realizacji programu nauczania.  

    Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele przedmiotowi (w oddziałach klas IV-VIII ) przygotowując materiały edukacyjne do kształcenia na odległość, dokonują weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość. 

     We wskazanym okresie szkoła ( klasy I –III i 4-8) w realizacji kształcenia na odległość wykorzystuje dziennik elektroniczny Librus, natomiast oddziały 0 i przedszkolne stronę internetową szkoły. Komunikacja i konsultacje z rodzicami oddziałów 0 i przedszkola mogą odbywać się przez grupę w mediach społecznościowych, natomiast z rodzicami klas I-VIII przez dziennik elektroniczny. 

     Materiały do pracy zdalnej będą zamieszczane zgodnie z planem lekcji lub dzień wcześniej. Harmonogram zajęć poszczególnych oddziałów oparty jest na dotychczasowym podziale godzin oddziałów klasowych z uwzględnieniem następujących wytycznych : 

a. Nauczyciel uwzględniając zaplanowany przez siebie temat (obejmujący zakres programu nauczania) dostosowuje podział czasu pracy z uczniami do ich potrzeb psychofizycznych z uwzględnieniem zasad bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń wykorzystywanych w komunikacji elektronicznej . 

 b. Nauczyciel może ustalić czas na wykonanie i odesłanie drogą on-line przez uczniów wybranych prac domowych. 

    Szkolny pedagog i nauczyciele pełnią dyżur dla uczniów i rodziców on-line w dotychczas ustalonych godzinach.

     Nauczyciele monitorują i sprawdzają wiedzę uczniów oraz ich postępy w nauce według następujących wytycznych :

 a. ocenianiu podlegają wskazane przez nauczyciela zadania, które uczeń po wykonaniu odsyła w wyznaczonym terminie drogą on-line.


W przypadku problemów prosimy o kontakt telefoniczny 48 662 70 27 
___  OGŁOSZENIA  ___

Rekrutacja na rok szkolny 2020/ 2021

 
W zakładce Dokumenty znajdują się druki do pobrania. 
 
OGŁOSZENIE 1                    OGŁOSZENIE 2
 
 

Prosimy o zapoznanie. 

12
 

 

09.03.2020
Wizyta w Muzeum
Urszula Strzałkowska
________________________
 

     8 marca uczniowie klas drugich odwiedzili Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Po muzeum oprowadzał nas przewodnik, który w bardzo ciekawy sposób, dostosowany do odbiorców w takim wieku, opowiadał historię Kazimierza Pułaskiego, bohatera dwóch narodów: Polski i Stanów Zjednoczonych. Dzieci poznały wydarzenia z życia bohatera narodowego, oglądały zgromadzone zdjęcia, portrety, meble, podziwiały wystrój sal muzealnych. Żywa lekcja historii dotyczyła również poznania ciekawostek z dawnych czasów związanych z Warką, wybitnych Polaków, jak Ignacy Paderewski, czy Helena Modrzejewska. Uczniowie najbardziej byli zaciekawieni zbiorami broni, starymi zegarami oraz starodawnymi meblami. Po interesującej lekcji muzealnej wszyscy zjedli smaczna pizzę. Wyjazd był zorganizowany z okazji Dnia Kobiet.
 

06.03.2020
Witaminki klasy 3b
Anna Chrabąszcz
________________________
 

     W piątek uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią p. A. Chrabąszcz zaprosili wszystkie mamy na Dzień Kobiet. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki". Na spotkaniu dzieci wraz z mamami przygotowywały surówki ze świeżych warzyw oraz sałatki owocowe.
    Wszyscy zebrani wysłuchali też krótkiej pogadanki przygotowanej przez jednego z uczniów na temat pozytywnych skutków dla zdrowia spożywania warzyw i owoców. Na zakończenie wszyscy przystąpili do próbowania przygotowanych pyszności. Apetyty dopisywały i wszyscy zgodnie stwierdzili, że to było bardzo miłe i smaczne spotkanie.

02.03.2020
Szkolne Eliminacje do Powiatowego XXXVII Małego Konkursu Recytatorskiego
Anna Wąsik
________________________
 

    Kształtowanie piękna mowy ojczystej to jedno z ważnych zadań szkoły, dlatego corocznie organizujemy eliminacje do konkursu recytatorskiego, przeprowadzanego przez „Dworek na Długiej” w Warce.
   2 marca 2020 roku swoje talenty zaprezentowały cztery uczennice klasy 5b, jedna uczennica klasy 6b i jedna uczennica klasy 6a. Dziewczęta wykazały się dużą wrażliwością w interpretowaniu tekstu, poprawną dykcją oraz trafnym doborem materiału literackiego.
   Do XXXVII Małego Konkursu Recytatorskiego zakwalifikowała się Natalia Pogoda, która 11 marca będzie reprezentować naszą szkołę na eliminacjach w Warce.

15.01.2020
Spotkanie z Panem Januszem Husiatyńskim
Anna Wąsik
________________________
 

     Realizacja nowej podstawy programowej stawia przed współczesnym nauczycielem wiele wyzwań. Należy do nich zainteresowanie ucznia nowym tematem, wskazywanie wzorców, budowanie autorytetów.
   15 stycznia 2020 roku gościem uczniów klasy ósmej był Pan Janusz Husiatyński, który recytował fragmenty „Pana Tadeusza” przedstawiające polowanie. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży, że należy pracować nad sobą przez całe życie. Dzięki determinacji i zaangażowaniu można osiągać sukcesy i realizować zamierzone cele. Po wysłuchaniu recytacji, uczniowie zadawali Panu Husiatyńskiemu pytania, dotyczące jego pasji, jaką była nauka tekstu epopei na pamięć. Niezwykłym faktem dla młodzieży była chęć dzielenia się i zarażania miłością do literatury pięknej innych ludzi.
   Przedstawiciele klasy, próbując zrewanżować się za tę niezwykłą lekcję, przedstawili Panu Januszowi Husiatyńskiemu tradycje patriotyczne i kulturalne pielęgnowane w szkole. Spotkanie odbywało się w pracowni imienia Marii Komornickiej poetki młodopolskiej, pochodzącej z Grabowa nad Pilicą. Członkowie Pocztu Sztandarowego zaprezentowali Izbę Tradycji poświęconą Żołnierzom Polskim spod Monte Cassino.
 

FERIE ZIMOWE W NASZEJ SZKOLE

Dorota Miklińska
 
            Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekają na dni wolne od nauki i zasłużony odpoczynek. Do prawidłowego rozwoju i zdrowia potrzebują nie tylko wiadomości z podręczników, ale także dużo ruchu, częstego przebywania na świeżym powietrzu, radosnych zabaw i spędzania czasu z rówieśnikami. Pomimo tego, że zimowa aura w czasie tegorocznych ferii nie przyniosła wymarzonego śniegu, to i tak nasza szkoła dla chętnych dzieci przygotowała bogatą i atrakcyjną ofertę zajęć. Było kulturalnie, aktywnie, zdrowo
i sportowo.
             W pierwszym tygodniu ferii, każdego dnia uczniowie klas młodszych mogli korzystać z wyjazdów na basen do Warki, gdzie odbywała się nauka pływania. Uczniom klas starszych również zorganizowano czas wolny od nauki. 12 lutego skorzystali oni z wyjazdu na basen i lodowisko do Kozienic, a 14 lutego odbyła się wycieczka do kina do Radomia, gdzie uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu "Doktor Dolittle". Z kolei klasa 4 uczestniczyła w wycieczce do Warszawy, podczas której zwiedziła m.in. Muzeum Narodowe
i Muzeum Wojska Polskiego. 
             Szkoła zadbała o to, aby czas ferii był aktywnie i mile  spędzonym wypoczynkiem i czasem wolnym od nauki. Zorganizowane zajęcia dostarczyły ich uczestnikom  wiele przyjemności, radości oraz niezapomnianych i miłych wrażeń.

  123

Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 11237901
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem