Z życia szk.2015/16 sem.II

 DO WIDZENIA SZKOŁO!

     
   Zakończenie roku szkolnego – to ważny moment w życiu każdej szkoły. Przed uczniem zamykają się drzwi jednej klasy, otwierają następnej, podsumowuje się wyniki całorocznej pracy, a zatem dokonuje oceny kolejnego etapu w życiu ucznia. On sam natomiast sporządza bilans odniesionych sukcesów, czy też porażek. Tak było i w naszej szkole. Uczniów ogarnęła radość i niecierpliwość oczekiwania na upragnione wakacje, wypoczynek, kontakt z przyrodą. Śmiech, radość, słońce, zdrowy wypoczynek – na to wszystko czekaliśmy z niecierpliwością. Wcześniej jednak po raz ostatni w tym roku szkolnym, spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by podsumować miniony rok szkolny. W obecności Dyrekcji szkoły, nauczycieli, rodziców i wszystkich uczniów klas 0-3 najlepsi uczniowie z dumą odebrali nagrody książkowe i wysłuchali słów gratulacji, były również podziękowania dla rodziców, którzy przez cały rok szkolny wspierali swoje pociechy i działania szkoły. Wzruszającym momentem tej uroczystości było pożegnanie uczniów klasy 3 PSP, a zwłaszcza ich pożegnanie ze swoją wychowawczynią – było pięknie, były łzy wzruszenia… Wszystkim moim dzieciakom, uczniom klasy 3, BAAARDZO DZIĘKUJĘ!!!

Wychowawczyni klasy 3 – Teresa Lis

****************************


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS SZÓSTYCH

 
"Życie składa się z powitań i pożegnań"
     W piątek 24 czerwca 2016 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 szkoły podstawowej oraz pożegnanie klas szóstych. O godzinie 9.30 odbyła się msza św. dziękczynna w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli. Następnie społeczność szkolna w szyku udała się do budynku szkoły. Dalsze uroczystości odbywały się na sali gimnastycznej.
Małgorzata Cichowska i Małgorzata Żurawska-Janas
 ***************************

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 KLAS TRZECICH GIMNAZJUM

        Uczniowie gimnazjum o godz. 9.00 uczestniczyli w dziękczynnej Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. Św. Trójcy w Grabowie nad Pilicą. Następnie na sali gimnastycznej Zespołu Szkół  odbyło się uroczyste wręczenie świadectw ukończenia gimnazjum. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Pan Euzebiusz Strzelczyk, ksiądz Paweł Laskowski, Pani Dyrektor Edyta Lusarczyk, Pani Wicedyrektor Agnieszka Durajczyk,  wychowawcy klas, nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum.

     Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie absolwentów na Sztandar Publicznego Gimnazjum im. Generała Władysława Andersa i złożenie wiązanki pod tablicą pamiątkową Szkoły. Pani Dyrektor pogratulowała uczniom ukończenia gimnazjum, złożyła życzenia, a następnie wręczyła nagrody uczniom, którzy uzyskali celujące i bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali: Weronika Rączka, Ewelina Orłowska, Mateusz Leszczyński, Anna Czwarno, Weronika Jasik, Aleksandra Poruszek.  Pan Wójt Euzebiusz Strzelczyk ufundował prywatnie nagrodę pieniężną dla uczennicy Weroniki Rączki za uzyskanie bardzo wysokich wyników z egzaminu gimnazjalnego oraz najwyższej średniej ocen. Uczniowie, którzy uzyskali średnią co najmniej 5,0: Weronika Rączka, Ewelina Orłowska, Mateusz Leszczyński, Anna Czwarno i Weronika Jasik otrzymali Odznakę Prymusa Publicznego Gimnazjum oraz jednorazowe stypendia naukowe. Po wręczeniu świadectw wszystkim trzecioklasistom Pani Dyrektor i wychowawcy przekazali podziękowania dla Rodziców za życzliwość i wsparcie dla szkoły.

      Absolwenci zostali pożegnani przez młodsze koleżanki i kolegów krótkim występem oraz upominkami. Na zakończenie uroczystości uczniowie klas trzecich złożyli podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły i zadedykowali wszystkim gościom program artystyczny: „Ale to już było…”. 
    Małgorzata Stępień, Danuta Madej 

****************************
 

BEZPIECZNE WAKACJE

     Zbliża się okres wakacji, dlatego do naszej szkoły zaprosiliśmy przedstawicieli policji sierżanta sztabowego Tomasza Trzebińskiego i sierżanta Pawła Byzdrę, którzy przybliżyli i przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku. Panowie policjanci z Komisariatu Policji w Grabowie nad Pilicą wygłosili prelekcje na temat bezpiecznych zachowań dzieci w różnych sytuacjach w okresie wakacji. Przedstawiono zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, właściwego przechodzenia przez jezdnię, rozważnego korzystania z kąpielisk oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych osób. Było to bardzo miłe i pouczające spotkanie.
 
 Honorata Kocyk
 

 KLASOWY RAJD ROWEROWY DO BIAŁOBRZEGÓW 

    Dnia 13 czerwca 2016 r. odbył się klasowy rajd rowerowy do Białobrzegów. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy IIA gimnazjum, zaś opiekunami wychowawczyni wraz z rodzicami. Celem rajdu była integracja klasowa.

    O godzinie 7.30 przed budynkiem szkoły odbyła się zbiórka. Każdy uczestnik sprawdził jeszcze raz stan techniczny swojego roweru. Po 15 minutach założyliśmy kamizelki odblaskowe i ruszyliśmy w drogę w dwóch kolumnach. W trakcie jazdy robiliśmy krótkie przerwy na odpoczynek. Po dwóch godzinach dotarliśmy do ośrodka ,,Emaus" w miejscowości Turno. Tam napaliliśmy ognisko, zjedliśmy posiłek, odbyliśmy krótki spacer wokół ośrodka i wyruszyliśmy do Białobrzeg na lody. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną.

       Sądzimy, że ta wycieczka była bardzo ciekawa i warta przejechania tych prawie 6okm, ponieważ pozwoliło to na naszą integrację klasową, poprawę naszych relacji, a także pokonanie własnych słabości.
Magdalena Maciejczak, Natalia Olczak
uczennice klasy II PG

      Wielkie podziękowania dla rodziców za udział w rajdzie, poświęcony czas i olbrzymi wysiłek fizyczny. Dziękuję.
Aleksandra Struska  
 
 
 
 
 
 
 
 

 140. ROCZNICA URODZIN MŁODOPOLSKIEJ POETKI MARII KOMORNICKIEJ 

 Nie zdradzę tajemnicy swojej, 
nie powiem, czyli przez  nią żyję, czyli od niej umieram. 
Położę się w trawie, miedzy jaskry i zioła dzikie, 
by rozmyślać o tajemnicy swojej ; 
a niebo zakryje mi twarz błękitem.
Maria Komornicka

          Dnia 4 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą i Muzeum  im.Kazimierza Pułaskiego w Warce odbywały się uroczystości związane ze 140. rocznicą urodzin młodopolskiej poetki i krytyka literackiego Marii Jakubiny Komornickiej, która przyszła na świat w rodzinie szlacheckiej w Grabowie nad Pilicą i z tym miejscem związane było jej życie twórcze w latach 1914 – 1944.      
Małgorzata Cichowska
 

 DZIEŃ DZIECKA W ZESPOLE SZKÓŁ W GRABOWIE NAD PILICĄ 

1.06.2016r.
   GALERIA
       Festyn z okazji Dnia Dziecka rozpoczął się o godz 9.00. Po powitaniu obecnych przez Panią Dyrektor Edytę Lusarczyk, dzieci mogły oddać się zabawie i radości. Najmłodsi uczniowie z klas 0-3 PSP obejrzeli przedstawienie przygotowane przez panie Annę Paradowską, Edytę Kowalczyk i rodziców pt. "Śpiąca królewna". Organizatorzy przygotowali uczestnikom wiele interesujących konkursów na scenie, pokazy tańców oraz loteryjkę z nagrodami.
 
      Oprócz losowanych niespodzianek każdy uczestnik loteryjki wrzucał do urny swoje dane. Na koniec odbyło sie losowanie nagród – ekstra, czyli m. in. deskorolek, hulajnogi, iPoda, piłek, pendrivów  Na szkolnym boisku odbyły się zawody sportowe dla starszych uczniów. Niewątpliwie najwięcej radości sprawiły dzieciom dmuchane atrakcje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wozy strażackie oraz wóz i akcesoria policyjne. Każdy miał okazję, aby zapoznać się z wyposażeniem oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na wszystkich czekał poczęstunek: kiełbaski z grilla, słodkie bułeczki, popcorn, wata cukrowa, domowe ciasta i napoje. Jak co roku w organizację imprezy zaangażowali się rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz Straż Pożarna i Policja z Grabowa nad Pilicą, za co serdecznie dziękujemy. Sponsorami tegorocznego Dnia Dziecka byli: Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Pan Euzebiusz Strzelczyk, Term Oil z Radomia, Bank Spółdzielczy w Głowaczowie, Piekarnia Kowalczyk, Piekarnia Kazana, Pan Grzęda, (zakład masarski), Pan Makuch (stacja benzynowa w Grabowie), Kino w Kozienicach.
Danuta Madej, Edyta Porczyńska
 

 DZIEŃ MATKI w klasie 1a

      25 maja 2016 roku w  klasie Ia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy podczas, której cała grupa zaprezentowała swój program artystyczny. Po występie były życzenia, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku i przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności i wiadomości. 
 
 Honorata Kocyk
 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MATKI

 
      Dnia 25.05.2016 w klasie II B SP odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Na wspólną uroczystość zostały zaproszone wszystkie mamy uczniów. Dzieci zaprezentowały przedstawienie pt. „Bajkowy pociąg”. Podczas przedstawienia oraz w czasie śpiewania piosenek, przekazały swoim mamom , jak bardzo je kochają i jak wiele one dla nich znaczą. Sympatycznym  akcentem spotkania było wręczenie przez dzieci własnoręcznie wykonanych widoczków wraz z życzeniami. Występ artystyczny dzieci dostarczył wiele radości i wzruszenia wśród mam, które przygotowały dla wszystkich uczestników spotkania słodki poczęstunek.
Urszula Strzałkowska
 

WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS 0a i 0b do Parku Edukacji i Rozrywki "Farma Iluzji"  


     23 maja 2016r. był dla uczniów klas 0a i 0b iście magicznym dniem, a to za sprawą wizyty w najbardziej chyba niezwykłym miejscu – Parku Edukacji i Rozrywki w Mościskach. Magia czekała na nas niemalże na każdym kroku. Mogliśmy doświadczyć niesamowitych przeżyć iluzjonistycznych i przekonać się, że czasem nasz umysł też płata nam figle. Niesamowitych wrażeń dostarczyła nam Latająca Chata Tajemnic, w której nawet kula bilardowa poruszała się wbrew grawitacji pod górę. Poza tym widzieliśmy wodę lecącą z kranu, który nigdzie nie był podłączony. Niektórzy mieli problem z wyjściem z Krainy Ślepych Zaułków – Wiklinowego Labiryntu oraz Labiryntu Luster, gdzie łatwo można było się zgubić. Równie trudny do pokonania okazał się Tunel Zapomnienia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także Studnia Nieskończoności, Pokój Amesa, Zaczarowana Ciuchcia oraz Zakręcony Obrotowy Domek, w którym wszystko było "do góry nogami". Na małych miłośników zwierząt czekało również Farmowe Mini Zoo. Ponadto mieliśmy okazję do zobaczenia świata w skali makro: Mega Klocków, Gigantycznych Szachów oraz Mebli Olbrzyma - przy nich poczuliśmy się jak krasnale. Oprócz tego dzieci o niespożytych zasobach energii korzystały ze Szlaku Trapera, Pola Dmuchańców oraz drewnianego placu zabaw.
 Edyta Kowalczyk, Anna Paradowska
 

DĄŻYMY DO IDEAŁU…

 ,,WYMAGAJCIE OD SIEBIE CHOĆBY INNI OD WAS NIE WYMAGALI’’
 Jan Paweł II 
       We wrześniu jedną z pierwszych godzin wychowawczych w klasie IIB poświęciliśmy ,,zachowaniu”. Doskonale wiedzieliśmy, że budzi ono często zastrzeżenia. Starałam się uświadomić uczniom, że nie ma ludzi bez wad, a każdemu należy się szacunek i druga szansa. Zawarliśmy przyjacielską umowę, w której uczniowie zobowiązali się do przestrzegania Kodeksu Klasy. 
       Aby zdopingować  i zachęcić uczniów do pracy nad sobą organizowaliśmy spotkania, podczas których ocenialiśmy ich postępy, nagradzaliśmy się DOBRYM SŁOWEM. Uwieńczeniem całorocznego wysiłku były oceny z zachowania (wyższe niż w ubiegłym roku) oraz bezpłatny wyjazd klasy na wycieczkę do Czarnolasu i Kazimierza Dolnego, na którą wyjechaliśmy 21 maja 2016 roku. 
Ewa Szumigaj
 

 ZIELONA SZKOŁA

Zakopane – Rabka – Kraków
 

          W dniach od 16 do 20 maja 2016 roku uczniowie klasy piątej pod opieką  Danuty Chrząstek i Barbary Ignacak wyjechali na „Zieloną Szkołę”.
     Celem wyjazdu była integracja uczniów, poznanie zabytków Krakowa i Zakopanego oraz poznanie walorów turystycznych polskich Tatr.
      Pierwszego dnia po długiej podróży dotarliśmy do celu. W ośrodku czekały na nas nie tylko ładne pokoje z łazienkami, ale przede wszystkim smakowite posiłki i wspaniały, zawsze życzliwy personel, Wieczór spędziliśmy na dyskotece. Już od samego przyjazdu, wszyscy dopytywali się o dyskotekę i szykowali się do tańca. Chłopcy nie mogli się napatrzeć na pięknie wystrojone koleżanki.
     We wtorek wczesnym rankiem wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę do Rabki, gdzie przez 3 godziny mogliśmy hasać w słynnym parku rozrywki w Rabkolandzie, następnie pojechaliśmy na termy do Białki Tatrzańskiej.
    Następny dzień przywitał nas piękną pogodą. Zwiedziliśmy  najpiękniejsze zakątkiZakopanego. Spacerem ruszyliśmy malowniczą Doliną Strążyską. Maszerowaliśmy wytrwale przez 4godziny. Widoki były cudowne, czasami sił brakowało, ale wspierając się wzajemnie dotarliśmy do celu a tam zobaczyliśmy piękny wodospad.
    Kolejnego dnia wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, żeby podziwiać panoramę Tatr. Dużą atrakcją było zejście piesze z Gubałówki. Koniec wyprawy do Zakopanego to już tylko spacer po Krupówkach i zakupy. Wieczorem zorganizowaliśmy ognisko ze wspólnym biesiadowaniem przy muzyce góralskiej.
     W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kraków, poznaliśmy sekrety Wawelu (w tym słynną kryptę królów polskich i wieżę, gdzie bije w wyjątkowych sytuacjach Dzwon Zygmunta) i rynek starego miasta. a następnie udaliśmy się w dalszą podróż do domu.
     Wspólnie spędzone dni pozwoliły nam lepiej się poznać, nawiązać nowe przyjaźnie i polubić wędrówki. Żałowaliśmy, że nasza przygoda już się kończy. Nie zapomnimy jednak wspólnie spędzonych, radosnych chwil. Nasi uczniowie zasługują na szczególną pochwałę, ponieważ ich sposób bycia i zachowanie było wzorowe.
Danuta Chrząstek

 WYCIECZKA ROWEROWA DO WARKI

 
      Dnia 19 maja odbyła się rowerowa wycieczka do pobliskiego miasta-Warki. Pogoda była idealna na tego typy wyjazd. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy IA wraz z wychowawcą panią Pauliną Regulską oraz rodzicami: panem Kowalskim, panią Kozłowską oraz panią Michalską.  
W drogę wyruszyliśmy o godzinie 9.00 kierując się w stronę Warki. 

ROCZNICOWE OBCHODY BITWY O MONTE CASSINO


     W dniach 17-19 maja 2016 roku poczty sztandarowe szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyły w rocznicowych obchodach bitwy o Monte Cassino. Wyjazd zorganizowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie dla wszystkich szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino.

    Uroczystości rozpoczęły się 17 maja we włoskim w miasteczku Acquafondata,  gdzie złożono kwiaty pod pierwszym pomnikiem ku pamięci żołnierzy II Korpusu Polskiego. Główna część tych wspaniałych wydarzeń miała miejsce 18 maja na cmentarzu Monte Cassino. Na uroczystość przybyło wielu kombatantów, córka gen. Andersa, Anna Maria Anders, prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, przedstawiciele Sejmu, Senatu, Urzędu do Spraw Kombatantów oraz wielu innych gości. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa oraz jednostka reprezentacyjna Wojska Polskiego. 
Po Mszy św. w intencji poległych, przemówieniach i złożeniu kwiatów wszyscy zaśpiewali wzruszającą pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”. Tego samego dnia, późnym popołudniem, złożono również kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem pamięci w San Vittore del Lazio. 19 maja odbyły się ostatnie oficjalne uroczystości w Piedimonte San Germano przy Pomniku 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich. Miłym akcentem było wręczenie kombatantom , przez dzieci z miejscowej szkoły, biało- czerwonych kwiatów.
 
Coroczne spotkania członków Stowarzyszenia zrzeszającego szkoły związane z Monte Cassino dają poczucie spełniania patriotycznego obowiązku wobec Ojczyzny oraz tych, którzy za nią walczyli i oddawali swe życie.  
Urszula Strzałkowska
 

OBCHODY 72 ROCZNICY BITWY POD MONTE CASSINO 

"Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia. 
Bierze je na swe skrzydła legenda 
i zanosi do narodowego pamiątek "kościoła". 
Do nich należy właśnie bitwa pod Monte Cassino"    
                                                 gen. Władysław Anders

     Obchody 72 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino były połączone z 46 rocznicą śmierci polskiego dowódcy II Korpusu Polskiego biorącego udział w walkach o klasztor na Monte Cassino Władysława Andersa i odbyły się 12 maja 2016 roku w wielu miastach Polski, w tym w Warszawie, gdzie zostały zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Stolica przyjęła naszą szkolną delegację nauczycieli i młodzieży ze sztandarem Gimnazjum Zespołu Szkół w  Grabowie nad Pilicą słoneczną, choć momentami wietrzną pogodą. 
Daniel Porczyński
  

DZIEŃ PATRONA


Pamięć o naszych narodowych bohaterach powinna być zawsze żywa i przekazywana młodszym pokoleniom. W myśl tej zasady w naszej szkole szczególną wagę przywiązuje się do obchodów Dnia Patrona.

Generał Władysław Anders, patron Publicznego Gimnazjum w Grabowie nad Pilicą, to prawdziwy polski patriota. Najbardziej znany jest jako twórca i dowódca II Korpusu Polskiego utworzonego w ZSRR w 1942 roku oraz jak zdobywca Monte Cassino. Po wojnie komuniści okrzyknęli go zdrajcą, odebrali szlify generalskie i obywatelstwo, ale dla Polaków pozostał bohaterem.

Żołnierze Polscy spod Monte Cassino, patron Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Pilicą, to przede wszystkim żołnierze II Korpusu Polskiego generała Andersa. Dla nich ta jedna z najbardziej zaciekłych bitew II Wojny Światowej była walką o polską wolność – o naszą wolność. Według różnych szacunków na Monte Cassino spoczywa ok.1070 polskich żołnierzy.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona odbyły się 12 maja. Klasy 4-6 SP oraz I-III PG rozpoczęły ten dzień od lekcji wychowawczych na temat swoich patronów, w czasie których udali się do Izby Pamięci znajdującej się w szkole. Rano wyruszyła również delegacja na lokalny cmentarz, aby złożyć hołd pochowanym tam żołnierzom.

Następnie uczniowie wraz z dyrekcją, nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym. Ksiądz Paweł Laskowski w słowach skierowanych do zebranych przypomniał historię naszych bohaterów, podkreślając ich wkład w naszą dzisiejszą wolność. Warto również zwrócić uwagę na przygotowanie czytań oraz oprawy muzycznej liturgii przez naszych uczniów. Po wspólnej modlitwie w intencji poległych wszyscy wróciliśmy do szkoły na dalszą część uroczystości.

Po powitaniu przybyłych gości: przedstawicieli gminy, szkół w Bożem, Mniszewie i Augustowie, przedstawicieli Rady Rodziców oraz złożeniu wiązanek pod tablicami pamiątkowymi rozpoczęła się część artystyczna.

Uczniowie klas I i II gimnazjum przygotowali niezwykle ciekawą i poruszającą akademię, w czasie której przypomnieli historię generała Władysława Andersa i II Korpusu Polskiego. Wspaniała oprawa muzyczna, pokaz multimedialny, recytowane wiersze poruszały do głębi, o czym świadczyło wielkie skupienie na twarzach publiczności.    

Na koniec uroczystości wręczono nagrody w zorganizowanym wcześniej konkursie wokalnym „Monte Cassino w piosence”. Pierwsze miejsce zajęła Julita Zawodnik, drugie Dominika Rączka. Przyznano również dwa trzecie miejsca dla Pauliny Petryki oraz Anny Galińskiej. 
  Paulina Regulska
 
                           
 

 SZLAKIEM KRAKOWSKICH LEGEND   


       Podróże kształcą, rozwijają i rozbudzają wyobraźnię. Dla każdego wychowawcy są wyzwaniem i sprawdzianem relacji nawiązanych ze swoimi uczniami. Wycieczka daje nowy obraz wychowanka, pozwala poznać go w innej sytuacji, w obcym otoczeniu. W dniach 16 – 18 maja 2016 roku uczniowie klasy czwartej zwiedzali dawną stolicę Polski – Kraków. W wyjeździe uczestniczyło 24 osoby. Celem wycieczki było poznanie nie tylko grodu legendarnego Kraka, ale również miejsc bezpośrednio związanych z jego historią. 
 Anna Wąsik
 

DZIEŃ ABSOLWENTA 2016

      „Ale to już było i nie wróci więcej…” słowa popularnej piosenki stały się mottem wydarzenia, które miało miejsce w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą. 5 maja w murach naszej placówki gościliśmy absolwentów, tych z ubiegłego roku jak i początków naszej szkoły.
Anna Wąsik
  

WYCIECZKA DO WARSZAWY

  5 maja 2016 r. uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami byli na wycieczce  w Warszawie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w  Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. 
Następnie spacerkiem przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego gdzie obejrzeliśmy z zewnątrz Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Po drodze wstąpiliśmy do restauracji McDonald’s na pyszny posiłek. Na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach w prawdziwej CUKIERKOWNI w czasie, których każdy miał możliwość wykonania własnego lizaka. Wycieczka był bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc.
Honorata Kocyk, Edyta Porczyńska
 

WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO

pod hasłem „Dom mojej wyobraźni”

       W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego odbył się konkurs, którego tematem przewodnim był dom. Adresatami byli uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Chętni mogli wykazać się inwencją twórczą. Głównym założeniem konkursu było: uaktywnienie i zaangażowanie dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na literaturę, pobudzenie talentu, myślenia i wyobraźni, ćwiczenie poprawności językowej, doskonalenie warsztatu pisarskiego.
Uczestnicy mieli do wyboru następujące tematy:
   1. Kartki z pamiętnika: dom w ujęciu – realistycznym, fantastycznym, groteskowym.
   2.  Jeden dzień z życia domowego oczami dziecka i dorosłego.
   3.  Opowiadanie fantastyczne – wizja domu przyszłości.
Kryteria oceniania obejmowały:
   1.Twórczy charakter utworu
   2. Poprawność stylistyczna i językowa
   3. Poziom literacki pracy
   4. Samodzielność i oryginalność
Wyniki:
   Publiczna Szkoła Podstawowa
   1.     Dorota Pisarek – 6b
   2.     Dawid Stecko – 6a
   3.     Julia Dyga – 4
          wyróżnienie:   Milena Górka – 6a
   Publiczne Gimnazjum
   1.     Aleksandra Poruszek – III B
   2.     Patrycja Kocyk – I A
   3.     Wiktoria Gąsior – I A
    wyróżnienia:  Aleksandra Dyga – I B, Zuzanna Mycek – III B
Uczestnicy zostaną uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz otrzymają pochwały, oceny bardzo dobre i celujące
z języka polskiego.
M. Cichowska,  J Cichowski
 

EUROWEEK - sprawozdanie

    30 kwietnia 2016 roku pod opieką pani Pauliny Regulskiej i pani Barbary Ignacak wybraliśmy się na pięciodniowy obóz szkoleniowy Euroweek – Szkoła Liderów, w celu poprawy swoich umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
      Po 10 godzinach jazdy dotarliśmy do malowniczej miejscowości Długopole Dolne. Tam czekały na nas atrakcje i pierwsze zajęcia. Mieliśmy okazję poznać tradycje, religie i zwyczaje z różnych stron świata takich jak Wietnam, Kenia, Francja, Włochy, Hiszpania czy Ukraina. Poprzez różnorodne, liczne gry i zabawy językowe   uczyliśmy  się  integracji, pracy  w grupie, rozwijaliśmy  kreatywność i komunikatywność. Euroweek to zajęcia praktyczne –udział w konferencji prasowej, organizowanie debat i dyskusji. 
     Nie zabrakło również świetnych zabaw na świeżym powietrzu.  Zwiedzaliśmy także okolice Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka i nie zapomnieliśmy o pamiątkach dla bliskich. Dzięki tym wszystkim, doskonale zorganizowanym zajęciom spędziliśmy 5 dni w niesamowitej atmosferze. Nie było czasu na nudę!
    Euroweek wszystkim się bardzo podobał. Wszyscy zawarliśmy nowe znajomości i nie mieliśmy ochoty wracać do domu. To była naprawdę świetna przygoda, którą chętnie przeżylibyśmy jeszcze raz. 
GALERIA
Aleksandra Dyga, kl.Ib
 

UROCZYSTOŚCI HISTORYCZNE - WELLER 7

    Okolice Grabowa nad Pilicą związane są z ważnymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej. Dlatego od kilku lat dla upamiętnienia wydarzenia z 8 /9 kwietnia 1944 roku, tj. zrzutu Cichociemnych, w ramach operacji Weller 7 w Paprotni, odbywają się uroczystości historyczne.
Jacek Cichowski
 

PIELGRZYMKA UCZNIÓW KLAS III GIMNAZJUM DO BŁOTNICY


     W sobotę 30 kwietnia br. odbyła się pielgrzymka autokarowa uczniów klas III gimnazjum przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. W programie pielgrzymki była katecheza i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem spotkania młodych była Msza święta, której przewodniczył ks. prof. Adam Maj z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu. W swojej homilii ks. prof. Adam Maj wiele miejsca poświęcił biografii. Wskazał na biografie Maryi i św. Elżbiety, Jezusa i św. Jana Chrzciciela. Tu każdy z nas ma swój własny świat, swoją własną biografię. Dalej mówił: Jest to biografia bardzo ważna. Biografia każdego człowieka jest bardzo interesująca, wasza także zapisana w 16 latach waszego życia. W oczach Bożych jest to biografia wyjątkowa, naznaczona waszym imieniem i nazwiskiem. Nigdy już takiej osoby jak: ty, wy, jak ja, nie będzie w historii całego świata. Jesteśmy niepowtarzalni i mamy własną historię pisaną nie tylko w doczesności, ale w sercu samego Boga, który jest początkiem istnienia i kresem istnienia wszystkiego co istnieje- mówił do młodzieży ks. prof. Adam Maj.

    Młodych zgromadzonych w Błotnicy odwiedził bp Piotr Turzyński, który powiedział między innymi: Cieszę się, że jesteście... i zaśpiewał fragment piosenki: Oto są baranki młode. To jest młody Kościół, młody radością, młody łaską. Wy jesteście wezwani do tego, by być świadkami- mówił bp Piotr Turzyński. Mamy się wpatrywać w świętych, świadków niezwykłych i być dla siebie nawzajem świadkami. Przez uśmiech, dobre słowo, modlitwę, niedzielną Mszę świętą, przez obecność na katechezie, zaangażowanie. Niezwykłym miejscem naszego świadectwa będą Światowe Dni Młodzieży- mówił do młodych w Błotnicy bp Piotr Turzyński. Trzeba zrobić wszystko, by były piękne, by były doświadczeniem Kościoła bardzo Was do tego gorąco i serdecznie zachęcam, żebyście wzięli udział w Światowych Dniach Młodzieży. Ducha nie gaście zakończył słowo do bierzmowanych bp Turzyński. 
ks. Paweł Laskowski 

 

AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA  

       Dnia 28.04.2016r. o godz. 8.00 w strojach galowych cała społeczność Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą zgromadziła się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęto wykonaniem hymnu narodowego odśpiewanego przez najmłodszych przedstawicieli społeczności szkolnej – uczniów klasy „0” A. Następnie deklamowali oni Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy, później Sandra Pachocka (laureatka II miejsca konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej) zaprezentowała wiersz pt.: Mój dom Wandy Chotomskiej.
    W dalszej części uroczystości uczniowie klasy 6a i 6b przedstawili nam montaż słowno-muzyczny przybliżający wydarzenia historyczne poprzedzające uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Polsce i na świecie. Dopełnieniem była prezentacja multimedialna, która zobrazowała wydarzenia tamach dni. Wysłuchaliśmy także Mazurka 3 Maja w wykonaniu chóru szkolnego, do którego należą uczennice klasy 5, I A i I B gimnazjum. Zakończeniem tej żywej lekcji historii było zaprezentowanie przepięknego tańca narodowego poloneza do muzyki Michała Kleofasa Ogińskiego w wykonaniu zespołu tanecznego uczniów klasy 4, którzy wystąpili w strojach ludowych regionu opoczyńskiego.
    W ten sposób przygotowaliśmy się do majowych świąt narodowych.
Uczniów przygotowali: pani Małgorzata Cichowska, pani Anna Paradowska i pan Jacek Cichowski
Anna Paradowska, Małgorzata Cichowska

 

NASZE RECYTATORSKIE TALENTY

   W jubileuszowym XV Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej w Garbatce - Letnisko wystąpiło 29 recytatorów z 12 szkół podstawowych w tym trzy uczennice z naszej szkoły. Oceniając recytatorów jury brało pod uwagę: zgodność prezentowanego utworu z tematyką konkursu, dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.
   Nasze uczennice zaprezentowały się rewelacyjnie. Z oddziału przedszkolnego 0a Sandra Pachocka w swojej kategorii zajęła II miejsce. W kategorii klas 1 - 3 Natalia Pogoda została wyróżniona, a w kategorii klas 4 - 6 Dorota Pisarek zajęła I miejsce.
Gratulujemy gorąco i życzymy dalszych sukcesów.
Wychowawczynie
 

KLASOWY TEATRZYK w 1b

  W związku z tematyką związaną z teatrem, klasa 1b przygotowała swoje pierwsze przedstawienie. Jego tematem było nadejście wiosny. Dzieci odegrały role różnych zwierząt, a rodzice pomogli w przygotowaniu przepięknych kostiumów i masek. Uczniowie poprzez własne doświadczenie przekonali się, jak wiele pracy potrzeba, aby przedstawienie się udało. Na swoją pierwszą teatralną premierę zaprosili dzieci z oddziału zerowego. Otrzymali od nich gromkie brawa, co było najlepszą nagrodą.  
Edyta Porczyńska
 
 

CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE

     Bardzo chętnie odwiedzamy najpiękniejsze i najodleglejsze miejsca naszego kraju i świata. Najważniejsze jednak abyśmy poznali samych siebie i swoje korzenie. W kształtowaniu młodego pokolenia istotna jest edukacja regionalna, dlatego 28 kwietnia uczniowie klasy czwartej obejrzeli wystawy w pobliskim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Podczas zwiedzania obiektu dzieci poznały jego historię oraz powiązania dziejowe z pobliskim Grabowem nad Pilicą. Wiedza przekazana przez przewodnika dotyczyła również sztuki, architektury i malarstwa. Ogromnym zaskoczeniem dla uczestników była wystawa multimedialna dotycząca historii Warki, rzemiosła oraz wydarzeń historycznych związanych z regionem. Uczniowie w przyjazny i przystępny dla nich sposób wykorzystywali zasoby wystawy. Mogli wreszcie dotykać eksponatów, poznawać historię przez gry edukacyjne i multimedia. Razem z pamiątkowymi gadżetami otrzymali mnóstwo wrażeń i pozytywnych doświadczeń. Dzięki temu, muzeum będzie kojarzone przez młodzież, jako miejsce atrakcyjne i ciekawe. 
Anna Wąsik
 

 "ŚREDNIOWIECZNY PORTAL"
Lekcja w muzeum narodowym w Warszawie

    26 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum odbyli podróż w czasie. Zmienili się w poszukiwaczy i detektywów. Rozpoznawali postacie świętych, odczytywali i analizowali wiedzę oraz jej zgodność z Biblią i legendami. Dzięki dochodzeniom dowiedzieli się jak żyli i czym interesowali się ludzie epoki średniowiecza: stylu romańskiego i gotyckiego. Obejrzeli zbiory i dzieła mistrzów malarstwa polskiego, sztuki średniowiecza oraz sztuki współczesnej.
  Uczniowie każdego roku uczestniczą bardzo aktywnie i z zainteresowaniem w lekcjach muzealnych z panią Barbarą Ignacak, plastykiem naszej szkoły. 
Wielu z nich udaje się nawiązać indywidualne  relacje z obrazem. 
Barbara Ignacak

ELIMINACJE POWIATOWE DO XXXIX EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU O RUCHU DROGOWYM

22 kwietnia 2016 rok

Organizatorem wydarzenia było Starostwo powiatowe w Kozienicach. 
W piątek 22 kwietnia reprezentanci szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką pani Barbary Ignacak uczestniczyli w turnieju, który rozpoczął się o godz. 9.00.
Reprezentanci naszej szkoły w składzie:
    Małgorzata Bogumił kl.VIA
    Marta Petryka kl.VIA
    Maciej Witkowski kl. VIA
    Dawid Wolski kl.VIA
    Małgorzata Górka kl. IIA
    Ernest Korczak kl. IIA
    Karina  Majak kl. IIA 
 Siedem osób (cztery osoby ze szkoły podstawowej i trzy z gimnazjum) udało się do szkoły, w której miał się odbyć Turniej. Na miejscu w Publicznym Gimnazjum NR 1 w Kozienicach przy ulicy Nowy Świat 24, uczestniczyli w rywalizacji. Zaraz po przybyciu reprezentanci szkoły podstawowej udali się do sali, gdzie napisali test sprawdzający ich wiedzę o przepisach ruchu drogowego. W dalszej kolejności uczestniczyli w rywalizacji jazdy na rowerze, a następnie udali się do sali, gdzie pokazywali swoje umiejętności o udzielaniu pierwszej pomocy. Gimnazjum natomiast konkurencje zaczęło od strony praktycznej, następnie od zajęć o pierwszej pomocy, a zakończyło napisaniem testu. Po zakończeniu rywalizacji wszyscy uczniowie zebrali się na boisku szkolnym, aby poznać wyniki konkursu. Każdy uczestnik otrzymał upominki w postaci odblasków.     
   Z niecierpliwością czekamy na następny Turniej o Ruchu Drogowym, aby jak najlepiej reprezentować naszą szkołę. Mamy nadzieję, że za rok nasze wyniki będą jeszcze lepsze.
Barbara Ignacak
 

ZAWODY POWIATOWE CHŁOPCÓW W PIŁKĘ NOŻNĄ

    22 kwietnia 2016 roku odbyły się w Głowaczowie zawody powiatowe chłopców w piłkę nożną. Na płycie boiska spotkały się następujące zespoły: Grabów nad Pilicą, Magnuszew, Sieciechów Kozienice i Brzóza. Mecze były rozgrywane "każdy z każdym". Nasza drużyna po wszystkich spotkaniach w klasyfikacji generalnej uzyskała 4 punkty i zajęła III miejsce w całym turnieju powiatowym. Gratulujemy sukcesu i zdobytego miejsca. Mecze odbywały się w sportowej atmosferze, a także zgodnie z zasadą fair-play.
Daniel Porczyński
 

KONKURS NA TEMAT ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI MŁODOPOLSKIEJ  POETKI MARII KOMORNICKIEJ
15.04.2016 

   W związku z uroczystościami 140 Rocznicy Urodzin Marii Komornickiej zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców Gminy Grabów nad Pilicą i okolic do uczestnictwa w KONKURSIE o życiu i twórczości Marii Komornickiej.
Szczegóły w artykule.

Z WIZYTĄ NA OLIMPIE

    W czasach technologii multimedialnych uczniowie coraz rzadziej sięgają po książki i lektury szkolne. Przed każdym nauczycielem stoi nie lada wyzwanie, aby zmobilizować młodzież do zainteresowania czytelnictwem. W ramach realizacji tego celu w klasie piątej na zajęciach języka polskiego, został przeprowadzony cykl lekcji związanych z Mitologią. Wszyscy uczniowie zapoznali się z częścią mitów greckich przewidzianych w podstawie programowej, czego efektem były scenki dramatyczne, przygotowane przez poszczególne grupy projektowe. Kolejny etap dotyczył wybranych uczniów, którzy poznali większość historii mitologicznych i wykazali się wiedzą na ich temat w formie konkursu klasowego. Uczestnicy musieli sprostać zadaniom otwartym i zamkniętym, tworzyli własną wypowiedź, sprawdzającą znajomość tekstów, oraz umiejętność posługiwania się frazeologizmami. Najlepsze wyniki uzyskały odpowiednio:
   1.     Dominika Rączka – I miejsce
   2.     Zuzanna Janowska – II miejsce
   3.     Patrycja Gazarkiewicz – III miejsce

   Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz oceny celujące za pracę dodatkową, a wyróżnione osoby zostały również nagrodzone skromnymi upominkami. 
Anna Wąsik
              

WYJAZD DO WROCŁAWIA
12-14.04.2016

   Wtorek 12 kwietnia br. był wyjątkowym dniem dla grupy 23 osób. Młodzież działająca przy parafii Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą wraz z opiekunami tego dnia wyruszyła w dawno zaplanowaną podróż samolotem do przepięknego miasta Wrocławia. 
ks. Paweł Laskowski

 SPRAWOZDANIE Z LEKCJI OTWARTEJ  W KLASIE IIB

    12 kwietnia 2016r. w klasie IIB odbyła się lekcja otwarta. Zaproszeni na nią zostali: dyrektor  p. Edyta Lusarczyk oraz rodzice uczniów tej klasy.
   Na początku lekcji uczniowie odczytali zaszyfrowany działaniami matematycznymi  temat: „Brzydkie Kaczątko”. Po przeczytaniu, wspólnie przez nauczyciela i dzieci baśni omówiono jej treść, odwołując się do sytuacji rzeczywistych w zachowaniu, występujących podczas przebywania dzieci w szkole. Przy użyciu dwóch, różnie zapakowanych prezentów dzieci poznały powiedzenie: „Nie szata zdobi człowieka”. Jedno pudełko było małe, ale pięknie opakowane, drugie zaś było większe, owinięte w szary papier. Większość dzieci wybrała pudełko ”brzydsze”, a właśnie w nim była nagroda. Następnie uczniowie zostali podzieleni  na grupy i losowali koperty z zadaniami: ułożenie w kolejności chronologicznej  wydarzeń w baśni, ułożenie historyjki obrazkowej dotyczącej lektury, wyszukiwanie w podanym  tekście przymiotników określających kaczątko, wypisanie głównych i drugoplanowych postaci z baśni. Po wykonaniu zadań w bardzo dobrym czasie każda z grup prezentowała swoje wyniki. Po ciężkiej pracy chwilą relaksu był taniec do melodii „Kaczuchy”. Końcowym elementem zajęć była praca z kartą, gdzie każdy łączył kropki rosnąco od liczby 1 do 100. Obrazek, który powstał przedstawiał łabędzia pływającego po stawie. Każdy z uczniów kolorował ilustrację. 

    Dzieci pracowały w dobrym tempie, różnorodność zadań sprawiła, że chętnie podejmowały zadania. Za wspaniałą pracę na zajęciach otrzymały pochwały i  słodki poczęstunek, który  znalazły w pudełku w początkowej części zajęć.DZIĘKUJĘ GOŚCIOM za udział w lekcji oraz moim uczniom za piękną pracę.
Urszula Strzałkowska
 

UDZIAŁ UCZNIÓW W WARSZTATACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ PRACOWNIKÓW OŚRODKA EDUKACJI INFORMATYCZNEJ I ZASTOSOWAŃ KOMPUTERÓW

     W dniu 06.04.2016r. odbyła się wycieczka klas trzecich PG do Warszawy. Celem wycieczki był przede wszystkim udział uczniów w warsztatach organizowanych przez pracowników Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów. Uczniowie podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w warsztatach fizycznych oraz geograficznych.
     Warsztaty geograficzne obejmowały tematykę związaną z wykorzystaniem GIS (Geograficznych Systemów Informacyjnych) oraz programu Google Earth. Uczniowie mieli okazję praktycznego sprawdzenia możliwości tego programu min.: oglądali dowolnie wybrane regionu w różnych ujęciach (zdjęcia współczesne oraz historyczne, granice administracyjne, rysunki poziomicowe i inne.), określali współrzędne geograficzne różnych miejsc z dokładnością do sekund i setnych sekund, oglądali i porównywali oświetlenie Ziemi w różnych porach roku oraz prześledzili wędrówkę Słońca nad horyzontem w różnych częściach świata. Pooglądali mapy różnych części Wszechświata oraz zdjęcia i filmiki związane z podbojem kosmosu. 
     Warsztaty fizyczne związane były z zagadnieniami dotyczącymi ruchu. Uczniowie praktycznie przedstawiali zjawisko ruchu za pomocą różnych zestawów doświadczalnych, dokonywali pomiarów za pomocą interfejsów, a następnie przedstawiali wyniki pomiarów w różnych formach (tabele, wykresy). Zobrazowanie wyników doświadczeń było dość proste i jednocześnie ciekawe dzięki użyciu odpowiedniego programu komputerowego. Warsztaty były ciekawą formą powtórki przed egzaminami. 
D. Madej, M. Stępień 
 

WYCIECZKA DO WARSZAWY
4.04.2016

    Warszawa to niezwykłe miejsce. Miasto jest zarówno żywym pomnikiem historii jak i najnowocześniejszą aglomeracją w naszym kraju. Przede wszystkim jednak to nasza stolica, dlatego tak ważne jest, aby ją poznać.
    Nasi uczniowie swoją przygodę z Warszawą w dniu 4 kwietnia 2016 roku zaczęli od miejsca niezwykle ważnego dla historii naszego kraju: Muzeum Powstania Warszawskiego. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem słuchali przewodnika, zadawali wnikliwe pytania, a także niejednokrotnie zaskoczyli go swoją wiedzą.
   Następnym punktem naszej wycieczki był przejazd Traktem Królewskim. Niczym dawni władcy uczniowie podziwiali najbardziej reprezentacyjną arterię miasta łączącą dawne rezydencje królewskie.
Spacer po Krakowskim Przedmieściu z krótką wizytą na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego doprowadził nas na Stare Miasto, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem miejskim. Całkowicie zniszczone w czasie II Wojny Światowej dziś ponownie urzeka niezwykłą atmosferą i odbudowanymi zabytkami. Uczniowie jak zwykle mieli mnóstwo pytań i z wielkim zainteresowaniem słuchali anegdot i ciekawostek opowiadanych przez przewodnika.

 Z lekkim niedosytem wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu, a w myślach już zaczęły się plany na kolejne wyprawy.
Paulina Regulska

DZIEŃ OTWARTY

    21 marca 2016 w naszym Gimnazjum  odbył się Dzień Otwarty. Zwiedzanie szkoły, prezentacja projektów gimnazjalistów, słodki poczęstunek czy warsztaty przyrodnicze - to tylko niektóre z atrakcji, które czekały odwiedzających szkołę szóstoklasistów. W oprowadzaniu po szkole towarzyszyli im nasi uczniowie, którzy opowiadali, co ciekawego dzieje się w naszym gimnazjum, jak można aktywnie spędzić czas po lekcjach na licznych kołach zainteresowań, jakie są drużyny sportowe, jak działa wolontariat oraz jaka jest atmosfera w szkole.
    O godz. 11.30 odbyło się spotkanie pani dyrektor Edyty  Lusarczyk i pani vicedyrektor Agnieszki Durajczyk  z kandydatami, w czasie którego przedstawiona została oferta edukacyjna na przyszły rok szkolny.
    Następnie goście wzięli  udział w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów klasy IIa  pt. ,,Sąd nad papierosem’’,  posilili się poczęstunkiem  przygotowanym przez  nasze panie kucharki, przeprowadzili magiczne doświadczenia chemiczne, obejrzeli eksponaty pod mikroskopem w sali biologicznej, dowiedzieli się ciekawych faktów z historii naszej szkoły a dotyczących najnowszych odkryć  z okresu   II wojny światowej. Kandydaci mogli poznać nasze gimnazjum bawiąc się razem z uczniami w grę "Poznaj naszą szkołę od podszewki".
   Miło nam było gościć  szóstoklasistów ze  SP w Augustowie z wychowawczynią panią Moniką Gintowt -Dziewałtowską
   Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do nauki w naszym  gimnazjum. 
Małgorzata Żurawska - Janas

 UDZIAŁ UCZENNICY PG
W MAZOWIECKIM PROGRAMIE STYPENDIALNYM
DLA UCZNIÓW SZCZEGÓLNIE UZDOLNIONYCH   

 
    Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych- najlepsza inwestycja w człowieka jest projektem Samorządu Województwa Mazowieckiego realizowanym przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i krajowych środków publicznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Oś Priorytetowa X- Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałanie 10.1.3 Programy stypendialne.

  Celem projektu jest umożliwienie rozwoju edukacyjnego uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z obszaru Województwa Mazowieckiego, uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych i matematyki.
Uczennica klasy trzeciej Publicznego Gimnazjum w Grabowie nad Pilicą zakwalifikowała się i uczestniczy w programie już trzeci rok. 

   W tej edycji jak i w poprzednich stypendystka wybrała interesująca ją problematykę, wraz z opiekunem opracowała i realizuje indywidualny plan rozwoju. Ważnym wsparciem w realizacji projektów uczennicy są fundusze otrzymywane w ramach stypendium. 
M. Stępień
 

KONKURS
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ - ROZSTRZYGNIĘTY!

 
   Naszym najważniejszym i najcenniejszym dobrem jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom jest tradycja. Kultywowanie pięknych tradycji chrześcijańskich, zwyczajów ludowych to nasz obowiązek zwłaszcza w czasach, gdy większość z nas podąża za nowoczesnością.
   Nawiązując do pięknej tradycji wielkanocnej w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszą Palmę. Zgłosiło się do niego 45 uczestników, którzy zaprezentowali palmy wykonane różnymi, tradycyjnymi technikami. Ogólny poziom wykonanych prac był bardzo wysoki. Wyróżniały się one szczególną dbałością o nawiązanie do tradycji- zachowaniem  wierności tradycyjnym technikom wykonawczym, stosowaniem tradycyjnych naturalnych materiałów.
   18 marca zebrała się komisja, w skład której weszli przedstawiciele: nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły, rodziców.  Ocenili oni prace w trzech kategoriach.

WYNIKI
·       KL. 0-III PSP
I miejsce - Anna Petryka kl. IIb
II miejsce - Bartłomiej Tobiasz kl. Ia
III miejsce - Szymon Adamczyk kl. 0b
·       KL. IV-VI PSP
I miejsce - Dominika Rączka kl. V
II miejsce - Natalia Maciejczak kl. IV
III miejsce - Szymon Paprota kl. IV
·       KL. I-III PG
I miejsce - Zuzanna Mycek kl. IIIb
II miejsce - Kinga Poruszek kl. Ia
III miejsce - Weronika Jasik kl. IIIb
Pozostali uczestnicy zasłużyli na wyróżnienia.

 DZIĘKUJĘ WAM ZA UDZIAŁ! 

                   
Ewa Szumigaj
 

ZAWODY W PIŁKĘ NOŻNĄ DZIEWCZĄT COCA COLA CUP


     17 marca 2016 roku w Głowaczowie odbyły się zawody w piłkę nożną dziewcząt Coca Cola Cup 2016 edycja 18. Na "orliku" spotkały się ze sobą drużyny: z Grabowa nad Pilicą, Głowaczowa, Suskowoli, Jedlińska, Wierzchowin i Jedlni Letnisko. Mecze były rozgrywane w dwóch grupach eliminacyjnych. 
Nasz zespół po wygranej z Jedlińskiem 3:0, lecz przegranej z Suskowolą 2:1, wyszedł z fazy grupowej i znalazł się w półfinale rozgrywek, gdzie niestety spotkał się z drużyną z Głowaczowa, z którą przegrał 2:0 i tym samym uplasował się na 4 miejscu w całym turnieju. Gratulujemy naszym dziewczętom hartu ducha sportowego, kondycji i walki o piłkę na każdym metrze boiska, a także hartu ciała, gdyż pogoda na zawodach nie rozpieszczała zawodników, trenerów i kibiców. 
Daniel Porczyński
 

"NIE DOPALAJ, BO SIĘ SPALISZ"

    Dopalacze to bardzo niebezpieczne substancje, które są realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Często sięgają po nie młodzi ludzie zupełnie nieświadomi zagrożenia. 
    W ramach działań profilaktycznych szkoła porusza często ten temat. W czwartek 17 marca młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej. Pan Maciej w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom temat dopalaczy: co to są narkotyki i dopalacze – jak działają, jakie szkody zdrowotne (psychiczne i somatyczne)wywołują, co widać a czego nie widać; jak odmawiać propozycji narkotykowej. Chłopcy i dziewczęta byli pod wielkim wrażeniem wiedzy i profesjonalizmu prowadzącego warsztaty. Chętnie uczestniczyli w dyskusji i zadawali pytania. Wszyscy żałowali, że spotkanie nie mogło trwać dłużej.
Paulina Regulska

 

 DZIEŃ KOBIET w klasach 1a i 1b

    Tegoroczne święto wyglądało zupełnie inaczej niż w poprzednim roku, gdyż uczniowie klas I-szych wyjechali w ten dzień na wycieczkę. 
W kinie w Kozienicach obejrzeli śmieszny, ale też pouczający film animowany „Zwierzogród”. Następnie spacerkiem przeszli do Galerii Smaku, gdzie czekała na nich uczta pizzowaJ. Zjedzone kalorie  wybiegali na Ogródku Jordanowskim. W radosnych nastrojach, mimo pochmurnego dnia, wrócili pod opiekę czekających w szkole rodziców. Należy pochwalić naszych uczniów za dyscyplinę podczas wycieczki i prawidłowe zachowanie się w lokalach użyteczności publicznej. Dziękujemy też mamom: pani Tobiasz i pani Wojtas za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wyjazdu. 
 
Wychowawczynie kl. Ia i Ib 

KONKURS MATEMATYCZNY

 Dnia 03. 03. 2016 r. w naszej  szkole odbył się I etap Międzynarodowego Konkursu Matematycznego.
Celem konkursu było:
   -  zwiększyć motywację i zainteresowanie nauką,
   -  ocenić poziom wiedzy uczniów,
   -  rozwijać zdolności uczniów do nauki i zapewnić im integrację,
   -  nagrodzić najlepszego ucznia,
Konkurs cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Wzięło w nim udział 56 uczniów z klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum. Każdy z uczestników rozwiązywał zadania dostosowane do danego wieku. Karty odpowiedzi zostały wysłane do sprawdzenia przez Komisję Konkursową w Warszawie.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
 
Danuta Chrząstek 
 

KONKURS PLASTYCZNY 

    Jak co roku dzieci z klas I- III biorą udział w powiatowym konkursie związanym ze świętami Wielkiej Nocy, organizowanym przez Kozienicki Dom Kultury. W tym roku, w szkolnym etapie tego konkursu, wzięło udział 18 uczniów. Każdy uczestnik musiał wykonać trzy zawieszki o tematyce wielkanocnej. Spośród wszystkich prac komisja wybrała 6 kompletów po 3 zawieszki. Autorzy tych prac otrzymali dyplomy za zajęcie I miejsca na etapie szkolnym oraz drobne nagrody.  Autorami prac, które zostały wysłane na konkurs powiatowy są: z klasy 1b - Amelia Sawicka i Julia Tchórzewska, z klasy 2b - Anna Petryka, Julia Adamczyk, Anna Janowska, Piotr Wituszyński. 
Miło nam donieść, że na 90 prac zgłoszonych do etapu powiatu I miejsce zajęła Amelia Sawicka, a wyróżnienie Anna Janowska. Dziewczynki otrzymały ciekawe nagrody, a nauczyciele prowadzący oraz Dyrekcja szkoły dyplomy.
    Wszystkim uczestnikom tego konkursu gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych.
 
U. Strzałkowska, E. Porczyńska 
 

KONCERT Z OKAZJI 75. ROCZNICY
PIERWSZEGO ZRZUTU CICHOCIEMNYCH
DO OKUPOWANEJ POLSKI

     Priorytetem w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą jest pielęgnowanie tradycji i rozwijanie postaw patriotycznych wśród społeczności szkolnej oraz lokalnej. Podejmowane  są liczne działania z inicjatywy władz szkoły, gminy i zaprzyjaźnionych instytucji w celu propagowania tych wzniosłych ideałów. 
Od kilku lat podtrzymywana jest współpraca z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, przy okazji organizowania uroczystości Weller 7 w rocznicę zrzutu spadochronowego, który miał miejsce na terenie Gminy Grabów nad Pilicą. W najbliższym czasie będziemy świadkami licznych wydarzeń patriotycznych, gdyż Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2016 został ustanowiony „Rokiem Cichociemnych”. Cichociemnymi nazywano żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych - spadochroniarzy desantowanych w okresie II wojny światowej z Wielkiej Brytanii do Polski - okupowanej przez III Rzeszę.

    22 lutego uczestniczyliśmy w  koncercie z okazji 75. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski. Wzięła w nim udział premier Beata Szydło oraz szef BBN minister Paweł Soloch, który odczytał list Prezydenta RP skierowany do uczestników wydarzenia. Data uroczystości w Filharmonii Narodowej nie była przypadkowa, gdyż w nocy z 15 na 16 lutego minęło 75 lat od pierwszego zrzutu Cichociemnych na teren Ojczyzny. 

  Zespół Szkół w Grabowie nad Pilicą reprezentowało 110 osób: uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły. Koncert rozpoczął się od poetyckiej refleksji na temat tragicznej przeszłości naszej Ojczyzny, następnie głos zabrał prezes fundacji Pan Bogdan Rowiński, który przywitał zgromadzonych gości. 
W dalszej części programu mogliśmy poznać historię Cichociemnych prezentowaną przez aktora Antoniego Pawlickiego oraz wysłuchać utworów muzycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Po koncercie uczniowie wraz z opiekunami spotkali się z panią Premier Beatą Szydło.  

  Dla wszystkich uczestników była to ważna lekcja historii, zwłaszcza dla młodzieży szkolnej, która ciągle poszukuje autorytetów, tego dnia miała je na wyciągnięcie ręki. Podobne przedsięwzięcia utwierdzają w przekonaniu, że pamięć o Cichociemnych zostanie przekazana kolejnym pokoleniom. Obecnie te tradycje dziedziczy i kultywuje Jednostka Wojskowa GROM. 

  Koncert zorganizowany przez Filharmonię Narodową oraz Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej był inauguracją „Roku Cichociemnych”. 
 Edyta Lusarczyk, Anna Wąsik

 

KONKURS RECYTATORSKI

     22 i 23 lutego odbyły się szkolne eliminacje do XXXIII Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej „Ziemi Radomskiej” w Radomiu. Do etapu szkolnego zakwalifikowało się 13 uczniów klas 0 - 3. Dzieci recytowały po dwa wiersze poetów wybranych przez nauczycieli, między innymi J. Brzechwy, D. Gellner, D. Wawiłow, H. Niewiadomskiej. Spośród uczestników klas 0-3 przyznano następujące miejsca:
   Klasa 0: 1. Sandra Pachocka
   Klasy I –III PSP: 1. Julia Pisarek II b, 2. Anna Petryka II b, 3. Natalia Pogoda II a, Mikołaj Jaroszczuk II a
Recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a Julia Pisarek i Sandra Pachocka będą reprezentowały szkołę na kolejnym etapie konkursu w Warce.
   W kategorii klas IV-VI zaprezentowało się 14 uczennic w repertuarze utworów J.Tuwima, M.Konopnickiej, A.Frączka, Z.Kobyłeckiej, D.Gellner, W.Szymborskiej. Laureatką eliminacji została:
   1. Dorota Pisarek, uczennica klasy 6.
    Społeczność gimnazjalna wystąpiła w składzie 5 osób. Deklamowane utwory miały dość poważny charakter, co świadczy o większej dojrzałości uczestniczek konkursu. Jury mogło usłyszeć teksty M.Komornickiej, ks. J.Twardowskiego, B.Leśmiana, K.I. Gałczyńskiego. Interpretacją głosową utworów wyróżniły się:
  1.  Natalia Bojdzińska – II a PG
  2.  Aleksandra Poruszek – III b PG
   Corocznie przeprowadzany konkurs ma na celu uświadomić uczniom piękno ojczystego języka, uwrażliwić na estetykę i bogactwo mowy, dlatego wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni ocenami z języka polskiego. 

POŚWIĘCENIE KSIĄŻECZEK


  W niedzielę 21.02. br. na Mszy Świętej o godzinie 10 00 zostały poświęcone i rozdane książeczki dzieciom przygotowującym się do I Komunii Świętej. W kościele parafialny Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą zgromadziły się dzieci i rodzice w jednym miejscu i jednym czasie.
    Wręczone książeczki to kolejny dar ofiarowany dzieciom przez rodziców w czasie trwającego przygotowania do I Komunii świętej. Modlitwa, którą tak często zanosimy do Boga wymaga od nas wyrażenia swych myśli i postaw. Nie zawsze potrafimy tak z serca mówić do naszego Ojca, który jest w niebie. Są chwile, gdy myśli rozbiegają się i nie układają w modlitwę. Pomocne wtedy są modlitewniki, zbiory modlitw uświęconych tradycją Kościoła, dzięki którym może odbywać się wspólny dialog, a także i prywatna rozmowa z Bogiem.
    Książeczki, jakie dzieci otrzymały będą służyć im przy robieniu rachunku sumienia, odmawianiu modlitw przed spowiedzią i po spowiedzi, a także w przygotowaniu do przyjęcia Pana Jezusa w Komunii świętej a później w dziękczynieniu. Poza tym w książeczkach znajdują się modlitwy na różne okoliczności życia i pieśni na poszczególne okresy roku liturgicznego. 
Z pewnością dzieci będą chętnie sięgały po książeczkę i zawarte w niej modlitwyi pieśni.
ks. Paweł Laskowski

 

PROJEKT EDUKACYJNY POD HASŁEM WIELCY MATEMATYCY...


Projekt edukacyjny pod hasłem ,,Wielcy matematycy- od starożytności do czasów współczesnych” został wykonany przez  uczniów klasy IIA gimnazjum:
- Małgorzatę Górkę;
- Amandę Szymańską;
- Magdalenę Czyżniak;
- Kingę Ignaczak;
- Michała Pisarka;
- Kamila Niemca;
pod kierunkiem pani Danuty Chrząstek.

 

NAGRODY DLA PRYMUSÓW…

 
        Nagrodzeni uczniowie z klas 1-3 wyjechali na basen do Kozienic, gdzie pod czujną opieką nauczycieli korzystali z atrakcji wodnych Aqua Delfin Kozienice. Nagrodą dla uczniów klas 4-6 oraz gimnazjum był wyjazd do Multikina w Radomiu. Uczniowie z repertuaru mieli do wyboru dwa filmy „Alwin i wiewiórki” lub „Gęsią skórkę”.
         Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!

Z życia szkoły 2015/16 sem. II

Liczba odwiedzin: 11237134
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem