Z życia szk.2014/15 - sem. 2

KREATYWNE WAKACJE  W ZESPOLE SZKÓŁ W GRABOWIE NAD PILICĄ

 
Już po raz kolejny w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Urzędem Gminy zostały zorganizowane dwutygodniowe półkolonie dla 45 dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Zajęcia odbywały się w dniach od 29 czerwca do 10 lipca. W ramach tych zajęć dzieci w sposób kreatywny, twórczy i intensywny spędzały czas. Głównym zamierzeniem było: integracja dzieci, profilaktyka uzależnień, umiejętność organizowania czasu wolnego, odkrywanie ciekawych miejsc najbliższej okolicy, zajęcia laboratoryjne, przyrodnicze, artystyczne i kulinarne.
  Uczniowie uczestniczyli w dwóch wycieczkach przyrodniczych, zwiedzając nową ścieżkę dydaktyczną w Parku Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz biorąc udział w zajęciach w Izbie Przyrodniczej ze Szlakiem Królewskim w Augustowie na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
 Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia artystyczne, podczas których dzieci poznawały tajniki decupage, filcowania, malowania na szkle oraz płótnie. Najciekawsze prace dzieci zostały przekazane instytucjom wspierającym organizację półkolonii.
 Ogromną frajdą okazał się również dzień kuchcika. Dzieci samodzielnie przygotowywały ciasto, formowały i ozdabiały ciasteczka, robiły także lody truskawkowe. Świetnie poradziły sobie z umiejętnością odczytywania instrukcji, według których sporządziły pyszności. Na zakończenie dnia ciasteczkami częstowały gości.
 Ze względu na wysokie temperatury dzieci dwukrotnie korzystały z kąpieli wodnych w basenach w Warce i w Kozienicach oraz uczestniczyły w dwóch seansach kinowych w Multikinie w Radomiu.
  Zdaniem rodziców to wspaniała forma letniego wypoczynku dla ich pociech, która umożliwiała atrakcyjne spędzanie czasu wśród rówieśników, uczyła akceptacji siebie i innych, była przygotowaniem dzieci do samodzielnych wyjazdów kolonijnych oraz nie obciążała ich finansowo. Są wdzięczni i zachwyceni, że ich dzieci korzystały z tak bogatej i ciekawej oferty.
Rodzice, uczniowie i dyrekcja Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą składają gorące podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do wakacyjnego, pełnego radości i zabaw wypoczynku.
Dziękujemy Wójtowi Gminy Grabów nad Pilicą Panu Euzebiuszowi Strzelczykowi oraz Pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Jolancie Stefaniak. Dzięki takim działaniom jak organizacja półkolonii dzieci były szczęśliwsze, radośniejsze  i miło  spędziły część wakacji. Czekają na kolejne tego typu zajęcia. Bo następne wakacje już za rok…
 
Opiekunowie wypoczynku 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 
Nadszedł długo wyczekiwany moment dla wszystkich uczniów. 26 czerwca br. oficjalnie zakończył się kolejny rok szkolny. Dla niektórych był on trudny, dla innych pełen wyzwań i sukcesów, nowych doświadczeń. Po raz ostatni w tym roku szkolnym dyrekcja, nauczyciele i uczniowie spotykali się w pełnym składzie, aby uroczyście zakończyć miniony rok oraz nagrodzić tych uczniów, którzy przez dziesięć miesięcy ciężkiej pracy zasłużyli na wyróżnienie.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się od Mszy Świętej w kościele parafialnym Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą.
Po skończonej Eucharystii uczniowie udali się do szkoły, gdzie uczestniczyli w uroczystym zakończeniu roku szkolnego, które rozpoczął taniec polonez w wykonaniu klas III gimnazjum. Następnie uczniowie mogli wysłuchać montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum. Po występie uczniów głos zabrali wychowawcy klas, którzy wyróżnili najlepszych wychowanków za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie nagrodami.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Euzebiusz Strzelczyk, który wręczył nagrodę pieniężną za najlepszy wynik uzyskany z egzaminu gimnazjalnego uczennicy Aleksandrze Kurbanowskiej.
Na zakończenie spotkania słowa podziękowania pod adresem rodziców  skierowała pani dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą Edyta Lusarczyk, którym wręczyła listy gratulacyjne. 
 

GALA FINAŁOWA KONKURSU „Start w przyszłość” 

Aleksandra Struska

 
W dniu 22 czerwca w sali odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie odbyła się Gala finałowa konkursu „Start w przyszłość” na najciekawsze zajęcia realizowane w ramach projektu systemowego pt: „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów przez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe - „Moja przyszłość”.
W konkursie wzięły udział 74 szkoły z terenu województwa mazowieckiego. Nasze Gimnazjum zajęło 5 miejsce i otrzymało nagrodę pieniężną. Symboliczny czek został przekazany przez  Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika. Ponadto, uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.
Za otrzymane pieniądze uczniowie biorący udział w projekcie „Moja przyszłość” wyjadą na tygodniowy pobyt nad Morze Bałtyckie w okresie wakacyjnym.

WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK

M. Stępień   

 
Uczniowie klasy drugiej, w dniu 18 czerwca, uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik. W trakcie ponad trzygodzinnego pobytu odwiedzili następujące wystawy stałe.: świat w ruchu, człowiek i środowisko, korzenie cywilizacji, strefa światła, re: generacja. W ramach każdej z nich wzięli udział w ciekawych doświadczeniach, eksperymentach min.: doświadczyli różnych iluzji, uczestniczyli w trzęsieniu ziemi, leżeli na ostrzach gwoździ, określali poziom wody w organizmie, badali swój temperament, szybkość reakcji, obserwowali ciało człowieka, różne zjawiska przyrody i wiele innych. A dla relaksu próbowali np. .unosić się na „latającym dywanie”. Wyjazd ten był świetną okazją do integracji zespołu oraz zdobywania  wiedzy i doświadczeń poprzez zabawę.

WYNIKI KONKURSU POLONISTYCZNEGO
pod hasłem jak dobrze napisać – czyli potyczki z pismami użytkowymi

M. Cichowska, J. Cichowski

 
Publiczne Gimnazjum                               
1.   Weronika Rączka II A – 93 %
2.   Weronika Jasik II B – 80 %
3.   Aleksandra Poruszek II B - 70 %
Publiczna Szkola Podstawowa
1.   Dorota Pisarek 5 b – 74 %
2.   Paulina Szczygieł 5 a – 72 %
3.   Michał Kozłowski 6 a – 71%
Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

UROCZYSTOŚĆ BIERZMOWANIA

ks. Paweł Laskowski


W piątek 5 czerwca br. w Oktawie Bożego Ciała w parafii Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą uczniowie klas III gimnazjalnych przyjęli sakrament bierzmowania.

Bierzmowanie jest nazywane często sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej - podczas niego dopełniane i umacniane jest to, co zapoczątkowane było chrztem. Od tego momentu powinno zacząć się nowe życie z „wody i ducha".
Uroczystości przewodniczył ksiądz biskup Piotr Turzyński. O godzinie 17 00 przybył do świątyni, gdzie został powitany przez rodziców i poproszony o udzielenie bierzmowania kandydatom. Następnie głos zabrali przedstawiciele młodzieży oraz ks. proboszcz Stanisław Drąg.
Sam obrzęd bierzmowania odbył się, przy akompaniamencie organów i pięknym śpiewie. Na obrzęd bierzmowania składa się namaszczenie olejem Krzyżma znaku krzyża na czole bierzmowanego, włożenie na jego głowę ręki biskupa oraz znak pokoju. To w trakcie wykonywania tych gestów na każdego zstąpiły dary Ducha Świętego: mądrość, rozum, umiejętność, bojaźń Boża, rada, męstwo i pobożność. Ziarno dojrzałego chrześcijaństwa zostało rzucone na serca bierzmowanych.
Później już według normalnego porządku Mszy odbyła się liturgia eucharystyczna. Po jej zakończeniu były ciepłe słowa i kwiaty w wyrazie podziękowania składanego na ręce biskupa Piotra. Następnie odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna, gdzie młodzież bierzmowana zaakcentowała swój udział poprzez niesienie feretronów i różańca.  Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem bierzmowani rozeszli się do domów, by tam wspólnie z bliskimi świętować przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
Na zakończenie bierzmowania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z księdzem biskupem.

DZIEŃ DZIECKA W ZESPOLE SZKÓŁ W GRABOWIE NAD PILICĄ

Edyta Kowalczyk

 
1.06.2015r. na terenie Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą odbył się Dzień Dziecka. Brały w nim udział dzieci z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Grabowa nad Pilicą oraz ze Szkoły Podstawowej z Augustowa.
 Festyn rozpoczęła Pani Dyrektor Edyta Lusarczyk, składając gorące życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta. Organizatorzy przygotowali dla uczestników imprezy darmowe atrakcje takie jak: dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, malowanie twarzy, magiczne doświadczenia, zabawy artystyczno-manualne, konkursy i konkurencje sportowe. Najmłodsi mogli obejrzeć przedstawienie oraz zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego. Starsi zaś uczniowie mieli okazję wykazać się sprytem, szybkością i zwinnością podczas zawodów sportowych. Na wszystkich uczestników konkursów czekały atrakcyjne nagrody.
 Oprócz konkurencji sportowych i innych atrakcji dzieci uczyły się tańców współczesnych, przy których i dorośli świetnie się bawili. Całość imprezy uświetniły występy taneczne i wokalne uczniów obydwu szkół - z Grabowa nad Pilicą i Augustowa.
 Nie zabrakło również poczęstunku dla wszystkich dzieci w postaci kiełbasek, słodkich bułek, popcornu, waty cukrowej i słodyczy.
  Tradycyjnie w organizację zaangażowali się również rodzice. Ten dzień był dla wszystkich bardzo udany i z pewnością na długo pozostanie nam w pamięci. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, Wójta Gminy Grabów nad Pilicą Pana Euzebiusza Strzelczyka, Banku Spółdzielczego w Głowaczowie, Piekarni Kazana, a także Piekarni Kowalczyk. Sponsorem rozgrywek sportowych była firma PZU SA. 

DZIEŃ DZIECKA

 
Program turnieju sportowego z okazji Dnia Dziecka
 
Termin:  1.06.2015 r.
Uczestnicy:   uczniowie klas I-III, IV-VI PSP i I-III PG
Miejsce: boiska szkolne w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą
 
Sponsor:  PZU SA
Cele: wdrażanie do zdrowego stylu życia aktywności sportowej, kształtowanie postaw zdrowotnych oraz integracja uczniów
Przebieg:
1.     rozgrywki sportowe klas I-III PSP
2.     zagadki sportowe klas I-IIIPSP
3.     rozgrywki sportowe klas IV-VI PSP
4.     rozgrywki sportowe klas I-III PG
Sponsorem turnieju jest:  PZU SA 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA 
W ZESPOLE SZKÓŁ W GRABOWIE NAD PILICĄ 

Danuta Chrząstek 

 

Dzień 30 maja 2015 r. był bardzo uroczystym dniem w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą, ponieważ gościliśmy Mamusie i Tatusiów z okazji ich święta.

 Dzieci z klasy IV pod opieką wychowawcy Danuty Chrząstek od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości. Wykonały własnoręcznie prezenciki. Wytrwale ćwiczyły piosenki, scenki oraz układy taneczne, aby dobrze wypaść przed rodzicami.
 Przedstawienie nie było łatwe, ale czwartoklasiści  świetnie sobie dali radę. Podczas wręczania upominków było widać wzruszenia na twarzach rodziców. Całusom i uściskom nie było końca.
 Po prezentacji słowno – muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Po występie dzieci zaprosiły swoje Mamy i Tatusiów do wspólnej zabawy.
Atmosfera tej imprezy była podniosła i niezwykle rodzinna  za sprawą rodziców, którzy pojawili się w komplecie. Obecność Pani Dyrektor dodała powagi całej uroczystości.
 

II ETAP TURNIEJU W PIŁKĘ KOSZYKOWĄ BASKETMANIA 2015 
POD HONOROWYM PATRONATEM MARCINA GORTATA - Radom

 
30 maja 2015 roku w Radomiu odbył się II etap turnieju w piłkę koszykową BASKETMANIA 2015 pod honorowym patronatem Marcina Gortata.
 
GALERIA
 
Naszą szkołę na makroregionie reprezentowały 2 drużyny z gimnazjum: dziewczęta "Good Team Grabów" i chłopcy "Czarni Grabów". Obok naszych zespołów w kategorii dziewcząt wystąpiły także drużyny z Pinczowa, Wąchocka i Starachowic. Natomiast w kategorii chłopców był zespół ze Starachowic, Mrozów i z Radomia.
Makroregiony charakteryzują się wysokim poziomem sportowym i dużą rywalizacją. Tak było i tym razem. Nasze zespoły po intensywnej i wyczerpującej grze (drużyny grały systemem "każdy z każdym" 4 x 6 minut) zajęły kolejno: dziewczęta 3 miejsce, a chłopcy 4.
GRATULUJEMY zdobytych miejsc i dziękujemy za puchar, medale i dyplomy.

WARSZTATY INTEGRACYJNE 
W RAMACH DNIA MATKI I OJCA W KLASIE IA PG

Łukasz Lusarczyk, Adam Siemion

 
Dnia 29 maja 2015 r.  w godzinach od 14.00 do 19.00 odbyły się warsztaty integracyjne w ramach Dnia Matki i Ojca w klasie IA PG.
   Na początku pani ustaliła przydział obowiązków. Wszyscy go przestrzegali. Każdy miał do wykonania zadanie uwzględniające przygotowania w kuchni i na stołówce. Uczniowie przygotowali typowo brytyjskie śniadanie, które wszystkim bardzo smakowało. Po obfitym posiłku zaczęły się rozgrywki sportowe, w których wzięli udział uczniowie i rodzice. Pierwszą dyscypliną była piłka nożna,a następnie koszykowa. Ustaliliśmy, że zagramy chłopcy kontra dziewczyny wraz z rodzicami. Po 30 minutowej grze ostatecznie wygrali chłopcy wynikiem 8:5. Następnie zaczęła się gra w koszykówkę, w którą chłopcy również wygrali wynikiem 30:12.  Po bardzo emocjonujących meczach wszyscy chętnie konsumowaliśmy własnoręcznie przygotowane tosty. Dziękujemy panu Andrzejowi Chrabąszczowi za sędziowanie, a wszystkim rodzicom za przybycie.
   Myślę, że taki „Piknik” był dobrym pomysłem. Na pewno kilka osób przyzna mi rację. Mamy nadzieję, że za rok odbędzie się coś podobnego.

II etap BASKETMANII 2015 KIELCE - makroregion

Daniel Porczyński 


29.05.2015r nasz zespół koszykarek, który wygrał w Warce eliminacje, pojechał do Kielc na II etap BASKETMANII 2015 - makroregion. Na Hali Legionów, gdzie były rozgrywane mecze, obok drużyny z Grabowa nad Pilicą, były obecne zespoły z: Ostrów Mazowiecki, Oleśnica, Pinczów i Wąchock.
 
GALERIA

Turniej makroregionalny był rozgrywany w 2 grupach. Nasze "Smerfetki" wylosowały grupę z zespołem z Ostrowia Mazowieckiego i Oleśnicy. W drugiej grupie znalazły się ekipy z Pinczowa i Wąchocka.
        Pierwszy mecz wygraliśmy 32:7 z Ostrowiem Mazowieckim, a drugi 20:15  
z Oleśnicą i tym samym  awansowaliśmy do finału, w którym "Smerfetki" spotkały się ze Złotą Pinczów.
Mecz finałowy wygrały niestety dziewczęta ze "Złotej". Jednak II miejsce na etapie makroregionalnym to także DUŻY SUKCES.
Z zawodów dziewczęta przywiozły medale i puchar, a także dyplomy.  GRATULUJEMY!!! 

BASKETMANIA 2015

Daniel Porczyński 

 
15.05.2015r reprezentacje naszej szkoły podstawoweji gimnazjum w kategorii dziewcząt i chłopców rozegrały eliminacyjne mecze w piłce koszykowej w ogólnopolskim turnieju "Basketmania 2015".
 
 
W kategorii dziewcząt ze szkoły podstawowej nasze "Smerfetki" spotkały się z drużynami z Warki i z drużyną z Chynowa. Wygrywając wszystkie mecze zapewniły sobie dalszy awans do makroregionu.
W kategorii chłopców szkół podstawowych nasza drużyna "Small Boys" rywalizowała z Warką i z Chynowem. Zajęła 4 miejsce w rozgrywkach.
Natomiast w kategorii dziewcząt z gimnazjum nasz zespół "Good Team Grabów" wygrywając z drużyną z Chynowa zapewnił sobie awans do dalszych rozgrywek do makroregionu.
Drużyna "Czarni Grabów" w kategorii chłopców także awansowała do rozgrywek makroregionalnych wygrywając z drużyną z Warki.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

DZIEŃ PATRONA – LEKCJA HISTORII

Małgorzata Cichowska

 
14 maja 2015r. w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą odbyły się uroczystości związane z Dniem Patrona. Postacią, która łączy obie szkoły Publiczną Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum, jest sylwetka generała Władysława Andersa oraz żołnierzy II Korpusu Polskiego (...)
    Wśród zaproszonych gości byli: Sekretarz Gminy Grabów nad Pilicą pan Zdzisław Zygmunt Karaś, pani dyrektor Grażyna Ewa Wnuk, pani Janina Durka, pani Marianna Tudrej, Pani Regina Granat, pani Józefa Kocyk, przewodniczące rady rodziców: pani Renata Mianowska i pani Ewa Zawodnik, rodzice oraz pani dyrektor Edyta Lusarczyk i pani wicedyrektor Agnieszka Durajczyk. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: ze Szkoły Podstawowej w Bożem z panią Magdaleną Borowską, ze Szkoły Podstawowej w Rozniszewie z panią dyrektor Agnieszką Suską, z Publicznego Gimnazjum w Mniszewie z panem Danielem Jakubiakiem, ze Szkoły Podstawowej w Augustowie z panem dyrektorem Sławomirem Madejem (...) czytaj więcej

Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to, co robimy, także za to, czego nie robimy (...)

SPOTKANIE Z RODZICAMI PSP I PG 

Grażyna Ewa Wnuk

 
Są w  życiu rzeczy małe, ważne i najważniejsze. Do tych ostatnich zaliczam  spotkanie  z  drugim  człowiekiem. Spotkanie takie, gdy  bycie ze  sobą  oznacza  przekazywanie dobrej energii i wzajemne uczenie się, w najszerszym tego  słowa  znaczeniu. W  takim  spotkaniu  z  rodzicami  PSP  im. Żołnierzy  Polskich spod  Monte Cassino i PG im. gen. Władysława Andersa w  Grabowie nad Pilicą  miałam przyjemność uczestniczyć 14 maja,  w ramach Dni Szkoły.
 Myślą  przewodnią  naszego  spotkania  były  słowa  Moliera: Jesteśmy  odpowiedzialni  nie  tylko  za  to, co  robimy, także  za  to, czego  nie  robimy. Nie  mieliśmy  wątpliwości, że  rodzice  pragną  dla  swych  dzieci dobrego życia. Ale  samo  pragnienie  nie  wystarczy. Musimy  im  przekazywać  czytelne  wzorce. Jednym  z  nich  jest  określenie  tożsamości, ułatwienie  im  odpowiedzi  na  pytanie : kim  jestem ?  skąd  pochodzę  i  w  konsekwencji:  dokąd  zmierzam ? Stąd  próba  wykazania, że  historia  ich  szkół, ich  nazwy, powinny  już  stać  się  częścią  młodego  życia  uczniów. A jeśli  tak, to  konsekwentnie pokazujemy dzieciom, że wieszanie flagi narodowej na naszych domach w dniu  najważniejszych polskich świąt: 11 listopada i 3 maja jest zaszczytem, bo  przynależymy  do wielkiego, wspaniałego  narodu. A  jeśli  tak, to  wiemy, dlaczego szkoły otrzymały takie właśnie imiona, kim był generał Anders i gdzie  spoczywa, kiedy Polacy zaatakowali i zdobyli Monte Cassino, jaką rolę w życiu  szkół odegrał pułkownik Tadeusz Czerkawski, jaką książkę napisał, co wydarzyło  się  w 1940  roku  w  Katyniu, etc. Wiemy, bo bycie wzorem to wskazywanie dróg, a główny  szlak  dla  każdego  mieszkańca jakiegokolwiek państwa to znajomość historii, także małej  ojczyzny.
 Wprowadziliśmy też  dwa, podstawowe, moim  zdaniem,  w  wychowaniu  pojęcia: asertywność  i  relatywizm, by  nasze  dzieci  w  każdej  sytuacji  umiały  się  bronić  nie  atakując  i  zapamiętały  słowa  Moniuszki :  Zło  albo dobro !  To  nie  czarne  i  białe, z  których  szare  można  zrobić.
 Nie ma idealnej recepty na wychowanie, ale wydaje się, że wskazanie tożsamości, pomoc w budowaniu prawidłowej samooceny dziecka oraz przejrzysty kodeks moralny dają  rodzicom  szansę  na  prawidłowe  wychowanie, a dzieciom  na  godne  życie.
 W ostatniej części spotkania, które bardzo miło wspominam, zadaliśmy sobie  pracę domową. Każdy wylosował aforyzm, który miał być dla niego jakąś wskazówką, wcześniej przemyślaną. Podzielili  się  także  wszyscy  swoimi  sentencjami,  głośno  przeczytanymi. I  mam  nadzieję, że  poczuliśmy  się  wypełnieni  mądrymi, dobrymi  myślami, które  oby  nam  wszystkim  pomogły  lepiej  żyć. Polecam  szczególnie  słowa  Cervantesa :  Dobrze  głosi  kazania  ten, kto  dobrze  żyje … I  nie  znam  innej  teologii. 

SPRAWOZDANIE Z AKADEMII ZORGANIZOWANEJ 
Z OKAZJI 71 ROCZNICY BITWY O MONTE CASSINO

Julia Dyga kl. 3

 
Dnia 14.05.2015r. po raz pierwszy nasza klasa 3 prowadziła akademię z okazji Święta Patrona naszej szkoły. Wszyscy ubraliśmy się na, galowo, aby wyglądać elegancko i ładnie w czasie trwania tego ważnego wydarzenia.
O godz.8.30 dumni udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie nasza wychowawczyni pani Anna Paradowska przedstawiła cel naszego spotkania. Następnie oddała głos dziewczynkom prowadzącym akademię. Koleżanki w krótki sposób przedstawiły nam najważniejsze informacje dotyczące naszej szkoły. Następnie został wprowadzony sztandar i nasza wychowawczyni omówiła jego symbolikę. Potem wspólnie w postawie na baczność śpiewaliśmy hymn naszej szkoły ,,Czerwone maki na Monte Cassino" . Po hymnie recytowane były wierszyki przez kolegów i koleżanki z naszej klasy. Opowiadały one o polskich żołnierzach , którzy walczyli podczas drugiej wojny światowej, na wzgórzu Monte Cassino znajdującym się we Włoszech, gdzie rosły czerwone jak krew maki . Później maszerując jak żołnierze wszyscy uczniowie śpiewali piosenkę związaną z bitwą. Ja natomiast opowiadałam historię o polskim niezwykłym żołnierzu, misiu Wojtku, który był bardzo potężny i silny. Walczył razem z żołnierzami i pomagał im w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją. Kolejną częścią akademii było przedstawienie, w którym występowali: narrator, żołnierze, a wśród nich dowódca i oczywiście miś, Wojtek.
 Na zakończenie apelu pani Anna przejęła głos podsumowując akademię. Następnie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze maki i wzgórze pod Monte Cassino. Po apelu udaliśmy się do kościoła na Mszę Świętą.
   Po zakończonych uroczystościach wróciliśmy do domu, a rodzice byli z nas dumni.
 

W MAGICZNYCH OGRODACH
wycieczka dla uczniów klasy 2 do rodzinnego parku tematycznego w Trzciankach k. Janowca

Teresa Lis

 
12 maja grupa uczniów klasy 2 z wychowawcą uczestniczyła w wycieczce do bajkowej krainy „Magiczne Ogrody” w Trzciankach koło Janowca. Przekraczając bramę „Magicznych Ogrodów” staliśmy się częścią niezwykle barwnego świata zamieszkałego przez tajemnicze istoty. 
 
GALERIA
 
Już na dziedzińcu Domu Czarodzieja przywitały nas dwa olbrzymie futrzane Krasnoludy - strażnicy ogrodu. Z jednym z nich zrobiliśmy pamiątkowe grupowe zdjęcie. Z tego miejsca mogliśmy podziwiać piękną panoramę całego parku z widoczną  w oddali fontanną i marchewkowym polem.
  Wielki Krasnolud – nasz przewodnik – już na początku zaprowadził nas do pięknego lasku, gdzie stoczyliśmy pasjonującą bitwę. Powitał nas również mówiący i śpiewający 40 centymetrowy Skrzat Kronikarz, który zaprosił nas do zwiedzania i zabawy w tym niezwykłym miejscu. Chodziliśmy alejkami wzdłuż ogromu pachnących kwiatów. Byliśmy w  Wodnym Świecie i Smoczym Gnieździe - krainie zamieszkałej przez smoki, gdzie dzieci mogły posiedzieć na jajach z wykluwającymi się smoczkami. Widzieliśmy Marchewkowe pole, źródełko, domek śpiewającego krasnala, mruczące drzewa. Mogliśmy bawić się na trampolinach, dmuchańcach, ustawiać gigantyczne klocki.
 Wielką atrakcją był przejazd kolejką przez Kwiatową Dolinę by poznać zamieszkałe tam ziemne skrzaty Bulwiaki i psotliwe włochate Mordole. Do krainy wjeżdża się pod olbrzymią różową gąsienicą, która przyjaznym uśmiechem wita dzieci. Kolejka wyjechała z Kwiatowej Stacyjki i podążała wzdłuż bajecznej wioski w której mijamy kolejno Bulwiakowy Ratusz, kościół i mnóstwo domów skrzatów, gdzie zadziwiły nas kolorowe gigantyczne grzyby.
A na końcu Mroczysko, strefa w której trzeba zmierzyć się z własnym strachem. W mrocznej, bagnistej krainie pełnej jaszczur i jadowitych węży, Araga – władcę czarnej magii strzeże czterech szarych strażników. Tylko najdzielniejsi mogli tam wejść, inni zostali za bramą w obawie o własne bezpieczeństwo.
 Wycieczka do Magicznych Ogrodów to wspaniała przygoda, to również okazja do wspólnej zabawy. Ten wyjazd zainspirował nas do zorganizowania jeszcze wielu takich wycieczek.  

UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ

ks. Paweł Laskowski


10 maja br. o godzinie 10.00 grupa 25-ciorga dzieci z klas III w kościele parafialnym Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą uczestniczyła w przyjęciu I komunii Świętej.
Zgromadzone na placu przed kościołem dzieci i ich rodziców powitał ks. proboszcz Stanisław Drąg, po czym w uroczystej procesji wszyscy udali się do świątyni, by uczestniczyć w Mszy Świętej, podczas której po raz pierwszy w życiu przyjęły Najświętszy Sakrament.
Na tę wyjątkową uroczystość, do której przygotowania trwały już od kilku miesięcy, dziewczynki założyły piękne, białe sukienki, chłopcy zaś – białe alby komunijne. Wnętrze świątyni zostało pięknie udekorowane, a w liturgię, której przewodniczył ks. proboszcz, włączyli się także rodzice.
Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo i małe chlebki, którymi podzieliły się z uczestnikami przyjęcia komunijnego.
Pierwsza Komunia Święta była ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących ten sakrament i ich rodzin, lecz także dla całej grabowskiej wspólnoty parafialnej. 

WYCIECZKA ROWEROWA


Maj to piękny, wiosenny miesiąc. Wszystko pięknie rozkwita, słonko coraz mocniej przygrzewa, kwitną bzy, które upajają swoim zapachem. W majową sobotę (09.05.2015r.) o godzinie 11, sześcioosobowa grupa oazowa wraz z prowadzącym księdzem Pawłem Laskowskim, wybrała się na wycieczkę rowerową po okolicach parafii. Wyprawie sprzyjała piękna pogoda, a czas mile płynął w towarzystwie świeżego, zdrowego powietrza, bujnych łąk, lasów i pól. 

MISTRZOSTWA MATEMATYCZNE O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY

Danuta Chrząstek


Dnia 07. 05. 2015 r. w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą odbył się Szkolny Dzień Matematyki pod hasłem: „Matematyka nie kończy się w szkole”
 
Cel główny:
Rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań matematyką.
Udowodnienie, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, "suche liczby" i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. 

APEL 
Z OKAZJI 224 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Jacek Cichowski

 
4 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość ta zgromadziła całą szkolną społeczność.
   Scenariusz obejmował prezentację najważniejszych faktów z historii Polski tamtego okresu oraz pieśni i poezję patriotyczną. Uzupełnieniem były występy chóru oraz grupy tanecznej, która wykonała tradycyjny polski taniec "Polonez".
W tym roku wykonawcami byli uczniowie klas 5 i 6 PSP oraz I PG.
Opiekunowie: J. Cichowski, D. Porczyński, A. Paradowska, M. Cichowska

71 ROCZNICA ZRZUTU „CICHOCIEMNYCH”

ks. Paweł Laskowski

 
 
26 kwietnia br. o godz. 10 00 rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę operacji „Weller 7”. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod płytą przy Gminie Grabów nad Pilicą. O godzinie 12 00 była sprawowana uroczysta polowa Msza święta w Paprotni, w której lądowali „Cichociemni”, a której przewodniczył ks. Stanisław Drąg. Po Eucharystii mogliśmy wysłuchać programu przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół w Grabowie oraz obejrzeć wystawę o „Cichociemnych” przygotowaną przez B. Bujnowskiego z Domu Kultury nr 2 w Lublinie. Około godziny 13.30 uczestnicy spotkania mogli obejrzeć skok spadochroniarzy na spadochronach.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Edyta Kowalczyk

 

W czwartek, 23 kwietnia 2015 r., pierwszoklasiści PSP od samego rana z niecierpliwością czekali przed szkołą na autokar, który pierwszy raz w tym roku zawiózł nas do stolicy.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od Planetarium. Obejrzeliśmy tam film pt. "Słoneczna Podróż". Motywem przewodnim filmu był ruch Ziemi, z którego wynikają pewne zjawiska astronomiczne oraz przyrodnicze. Prezenterzy wyjaśnili dzieciom sezonową zmienność wyglądu nocnego nieba, wytłumaczyli przyczyny występowania pór roku, zmiany długości oświetlenia różnych stref naszej planety oraz pokazali zjawisko polarnych dni i nocy na biegunach.
  Potem zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. To nowoczesne laboratorium eksperymentowania łączy naukę z zabawą i w niekonwencjonalny sposób tłumaczy otaczające nas zjawiska. Zwiedzając Centrum poznaliśmy eksponaty, które rozbudziły ciekawość uczniów, pozwoliły zrozumieć świat i pokazały, że każdy jest odkrywcą przez całe życie.
 Następnie odbyliśmy spacer po Warszawie. Krakowskim Przedmieściem dotarliśmy do Placu Zamkowego, gdzie obejrzeliśmy z zewnątrz Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta.
  Następną atrakcją była Cukierkownia czyli  "candy shop" w stylu retro. W Manufakturze "Cukier Lukier" widzieliśmy na własne oczy, w jaki sposób powstają karmelki. Podczas pokazu każdy spróbował i wykonał własnego lizaka!
  Na koniec udaliśmy się do Złotych Tarasów, by chwilę odpocząć w  restauracji McDonald's.      
    Wróciliśmy zmęczeni ale pełni pozytywnych wrażeń.   
 

LIST RZECZNIKA PRAW DZIECKA DO UCZNIÓW KLAS TRZECICH SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH 

 
Szanowni Państwo,

w imieniu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka przekazuję link do listu okolicznościowego skierowanego do uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych.
Rzecznik Praw Dziecka zwraca się z prośba o jego uposzechnienie wśród uczniów Państwa szkoły.
Z wyrazami szacunku

DZIEŃ OTWARTY W GIMNAZJUM Dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą zaprasza kandydatów do klasy pierwszej Gimnazjum na Dzień Otwarty w dniu 22 kwietnia 2015 roku w godzinach 10.00 – 14.00. 
 

   Procedury rekrutacyjne PG
 
Procedury  rekrutacyjne Publicznego Gimnazjum im. Generała Władysława Andersa w Grabowie nad Pilicą 

APEL MŁODYCH z symbolami ŚDM w Radomiu

ks. Paweł Laskowski 

 
W sobotę 18 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w Apelu Młodych na torze Automobilklubu Radomskiego przy ulicy Warszawskiej. Zanim rozpoczęła się część oficjalna spotkania mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z nowym biskupem pomocniczym ks. bp. Piotrem Turzyńskim.
Spotkanie rozpoczęło się punktualnie o godz. 18 00. Wystąpił na niej białostocki skład hiphopowy Wyrwani z Niewoli, zespół Młodzi z Winkiem pod batutą księdza Bartłomieja Winka oraz znana chrześcijańska grupa TGD (Trzecia Godzina Dnia). Były też słowa skierowane do młodzieży przez biskupa ordynariusza Henryka Tomasika, krajowego duszpasterza młodzieży oraz rozważania, przygotowane przez biskupa Piotra Turzyńskiego.
Uczestnicy mieli również okazję pomodlić się przy symbolach ŚDM, którymi są krzyż, przekazany młodym ludziom w 1984 roku przez papieża św. Jana Pawła II oraz ikona Matki Bożej z Rzymu, towarzysząca krzyżowi w światowej pielgrzymce od 2003 roku.
 Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy wrócili zadowoleni, radośni i ubogaceni duchowo. 

II FESTIWAL PIOSENKI z cyklu  „Cztery pory roku”

Elżbieta Drab, Edyta Porczyńska

 
16 kwietnia w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą odbył się II Festiwal Piosenki z cyklu „Cztery pory roku”(...) Na scenie zaprezentowało się 
19 uczestników z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych ze szkół z Grabowa i Augustowa. 
- czytaj całość

WYCIECZKA ZORGANIZOWANA W RAMACH PROJEKTU 
„MOJA PRZYSZŁOŚĆ”

Urszula Strzałkowska

 
11 kwietnia 2015 r. 45- osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą wyruszyła na kolejną wycieczkę zorganizowaną w ramach projektu „Moja Przyszłość”. Podróż do Warszawy nie trwała długo. Pierwszym punktem naszego zwiedzania był Stadion Narodowy. 
- czytaj całość
 

WIELKANOCNY KONKURS

U. Strzałkowska, E. Kowalczyk

 
W poniedziałek 30 marca, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Wielkanocna pisanka”. Wzięły w nim udział wszystkie dzieci z klas 0-3. Uczniowie mogli wcześniej przygotować sobie projekt pracy i zebrać potrzebne materiały plastyczne. Wszystkie prace były wykonane w szkole, każdy uczeń pracował samodzielnie. Należy przyznać, że poziom wykonania prac był wysoki pod względem kompozycji, kolorystyki, a także pomysłowości. 
Jury miało trudne zadanie, aby wśród tylu prac wybrać te najlepsze. Dlatego przyznano  dyplomy w dwóch kategoriach, dla klas 0-1 oraz klas 2-3. 
     
W kategorii klas 0-1 przyznano następujące miejsca:
I miejsce- Anna Janowska- kl. 1c oraz Grzegorz Gromada- kl. 1b
II miejsce- Martyna Bartnik- kl. 1a oraz Izabela Marchewka- kl. 0b
III miejsce- Wiktor Korczak- kl. 1b oraz Maja Dyga – kl. 1a
Wyróżnione zostały również prace Amelii Adamczyk – kl. 0a 
oraz Weroniki Bajerowskiej – kl. 1a
 
W kategorii klas 2-3 przyznano następujące miejsca:
I miejsce- Julia Szustkowska- kl. 2
II miejsce – Oliwia Cichońska- kl. 3
III miejsce- Julia Paradowska- kl. 2. 
Wyróżniono pracę Justyny Chruściak z kl. 3.
Wszystkim laureatom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. 
 

ZBIÓRKA MAKULATURY 

 
25 marca 2015 r. odbyła się w naszej szkole zbiórka surowców wtórnych. Zebraliśmy 3040 kg makulatury i 40 kg baterii. Największą ilość makulatury 
w klasach 0 -3 zebrała klasa 1a – 314 kg, w klasach 4 - 6 klasa 6 a - 219 kg, 
a w gimnazjum klasa III b – 442 kg. Indywidualnie najwięcej makulatury w szkole podstawowej zebrali: Paweł Filipek (klasa 1a) 162 kg, Wiktoria Szymaniak (klasa 6a) 130 kg i Kacper Jatymowicz (klasa 2) 106 kg.
W gimnazjum indywidualnie najwięcej makulatury zebrali: 
Jakub Bojdziński (klasa IIIa) 241 kg, Aleksandra Chrząstek (klasa IIIb) 218 kg i Ernest Korczak (klasa Ia)187 kg.
 
Ze sprzedaży makulatury uzyskano 152 zł. Wszystkie pieniądze zostały przeznaczone na nagrody dla uczniów, którzy zebrali najwięcej makulatury. Gratulujemy.
Wszystkim uczniom zaangażowanym w zbiórkę surowców wtórnych gorąco dziękujemy.
 
Organizatorzy

DZIEŃ KOBIET 

Edyta Kowalczyk 

 
Filiżanka gorącego spokoju z kilkoma kroplami relaksu i łyżeczką braku obowiązków - to wszystko, a nawet jeszcze więcej - dla mam uczniów klasy 1c. 
W taki sposób, w piątkowe popołudnie 6 marca 2015r.,  zaczęłyśmy świętować nadchodzący Dzień Kobiet.
          Na początek obejrzałyśmy krótką prezentację, mającą na celu rozbawienie uczestniczek, by potem, w dobrych nastrojach, przystąpić do drugiej części spotkania - aerobiku. Śmiechu było co niemiara, sił brakowało, ale prawie wszystkie Panie dzielnie wytrwały do końca. Po wyczerpujących ćwiczeniach odpoczywałyśmy podczas warsztatów origami. Mamy miały okazję zobaczyć i nauczyć się, w jaki sposób wykonać koszyczki wielkanocne. Na koniec połamały sobie... języki - czytając wiersze "łamańce językowe".
Serdecznie dziękuję mamom za przybycie oraz miłą i wesołą atmosferę. 
Szkoda, że Dzień Kobiet jest tylko raz w roku... 

XVI EDYCJA TURNIEJU PIŁKARSKIEGO COCA COLA CUP 
W GŁOWACZOWIE - RUNDA ELIMINACYJNA

 
Dnia 19 i 20 marca 2015 roku odbyła się XVI edycja turnieju piłkarskiego Coca Cola Cup w Głowaczowie - runda eliminacyjna. W pierwszym dniu rozgrywek rywalizowały ze sobą zespoły dziewcząt. Nasze reprezentantki w eliminacjach zajęły 3 miejsce. Natomiast drugiego dnia o pierwsze miejsce walczyły ze sobą drużyny chłopców. Nasz zespół uplasował się na 2 miejscu.
 
Turniej piłkarski przebiegał w duchu sportowej rywalizacj i zgodnie z zasadami fair-play. 

AKCJA „KOCHAM RECYKLING”

Edyta Kowalczyk
Agnieszka Tarczyńska

 

„Kocham recykling” to proekologiczna akcja organizowana w Dzień Zakochanych-14 lutego w ponad 100 miejscowościach w całej Polsce, w tym także w Grabowie nad Pilicą. W naszej szkole akcja ta została przeprowadzona w piątek – 13 lutego 2015 r. W kampanii zbierania zużytych baterii brały udział klasy 0-6. Każda osoba, która w przeddzień św. Walentego dołączyła do akcji, dostała symbolicznego lizaka w kształcie serca. 

W akcji zebranych zostało 2259 sztuk baterii – 50 kg. Najwięcej zebrała klasa 2 – 725 sztuk, a osobą, która przyniosła najwięcej baterii jest uczeń klasy 0b – Michał Patyrowski – 161 sztuk.
Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do Eko-Walentynkowej kampanii i zachęcamy do dalszego zbierania zużytych baterii.   

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU PLASTYCZNEGO  
"ZIMOWE ZABAWY"  W KLASIE 1a  

Wychowawczyni klasy 1a  

 
W bieżącym roku szkolnym, zgodnie z wcześniejszym założeniem, zorganizowany został konkurs plastyczny, przeznaczony dla uczniów klasy 1a pod hasłem ”Zimowe zabawy”. Celem uczestnictwa dzieci w konkursowych zmaganiach było: rozwijanie  dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, odkrycie przez uczestniczące w konkursie dzieci własnych uzdolnień, kształtowanie poczucia estetyki i smaku artystycznego, doskonalenie sprawności manualnych oraz propagowanie osiągnięć uczniów w ramach pokonkursowej wystawy.
 
Prace wykonane wieloma technikami, przez połączenie rozmaitych materiałów były  wyjątkowo piękne. Przysporzyły dużego kłopotu jurorom z wytypowaniem zwycięzców. Ostatecznie przyznano 7 nagród.
Wśród laureatów znaleźli się:  
        I miejsce – Jakub Prokopczyk,  Natalia Pogoda  
       II miejsce – Marta Michalska,  Mateusz Orłowski  

      III miejsce – Piotr Dyga,  Piotr Kocyk, Wiktor Ośka 
 
Wiedząc, jak ważne jest dla dzieci docenienie ich trudu laureaci konkursu uhonorowani zostali imiennymi dyplomami. 
Ponadto zwycięzcy otrzymali drobne upominki. 

WYJAZD INTEGRACYJNY DO TEATRU STUDIO BUFFO

Karina Majak – klasa I AAleksandra Struska

 
W dniu 11 lutego 2015 r. odbył się wyjazd integracyjny  do teatru Studio Buffo na musical pt:„ Metro” dla klasy I A PG. Innowacją tego typu wyjazdów był fakt, że uczestniczyli w nim uczniowie ze swoim rodzicami.  W spektaklu wzięło udział 30 osób. Wyjechaliśmy około godziny 13.30. Podróż przebiegła bardzo przyjemnie w miłej atmosferze. Dotarliśmy na miejsce odpowiednio wcześnie. 
O godzinie 16.00 zaczął się spektakl. Był świetnie zagrany.  Głowni bohaterowie zrobili na nas ogromne wrażenie. Wszyscy wokaliści śpiewali czysto i z ogromnymi emocjami. Szokiem dla nas było zakończenie przedstawienia, niestety tragiczne. Wszystkim się bardzo podobało, a rodzice byli zachwyceni. W drodze powrotnej wszyscy pytali o kolejne takie wyjazdy. 

SZCZĘŚLIWY NUMEREK - REGULAMIN

 
SZCZĘŚLIWY NUMEREK.docx
 
SZCZĘŚLIWY NUMEREK.pdf

WYJAZD EDUKACYJNY DO WARSZAWY 
NA INTERAKTYWNE LEKCJE BIOLOGII I CHEMII

Danuta Madej 

 
2 lutego br. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wyjechali do Warszawy na lekcje otwarte wspomagane komputerowo z biologii i chemii. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Edukacji i Zastosowań Komputerów i prowadzone były przez nauczycieli konsultantów Ośrodka.
 
Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy i wykonywali doświadczenia chemiczne i biologiczne z wykorzystaniem interfejsów pomiarowych w pracowniach komputerowych.
 
W trakcie zajęć z chemii uczniowie zapoznali się z systemem Coach, wykonując doświadczenia wspomagane komputerowo, m.in. pomiary pH roztworów, rejestrowanie zmian temperatury w czasie reakcji egzotermicznych i endotermicznych.    
 
Na lekcji biologii bardzo ciekawym doświadczeniem było badanie metabolizmu organizmu ludzkiego. Po wykonaniu pomiarów uczniowie analizowali zmiany temperatury powietrza, wilgotności oraz zawartości dwutlenku węgla. Badali także dźwięk, analizowali zjawisko fotosyntezy. Uczyli się modelowania i wykonywania symulacji procesów chemicznych i biologicznych.
 
Na zakończenie zajęć uczniowie sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując quizz na platformie Quizlet. Rywalizacja była bardzo emocjonująca!
Wykorzystanie nowoczesnych technologii pomaga w przetwarzaniu i prezentacji danych, pozwala na wyciąganie właściwych wniosków, a co za tym idzie – ułatwia zrozumienie procesów zachodzących w przyrodzie,
Do naszej szkoły wróciliśmy wzbogaceni o nowe doświadczenia. Dla uczniów zajęcia te były niewątpliwie ciekawym przeżyciem naukowym.
Liczba odwiedzin: 10537007
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem