Z życia szkoły 2011/2012

... CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE...

wycieczka do Nadleśnictwa Dobieszyn
 
Po raz kolejny okazało się, że nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby w ciekawy sposób, w rewelacyjnie pięknym otoczeniu przyrody doskonale wypocząć, a przy tym dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Gdzie tak jest? – całkiem blisko, bo tylko dwie stacje kolejowe od Grabowa - w Dobieszynie, a dokładniej – w Nadleśnictwie Dobieszyn. Przekonali się o tym uczniowie klas 2a i 3a podczas wycieczki krajoznawczo – przyrodniczej zwiedzając teren tego nadleśnictwa. Podczas wycieczki naszym przewodnikiem był jeden z pracowników nadleśnictwa, który pokazał nam wiele ciekawych okazów przyrody – stare, piękne drzewa, krzewy, rośliny zielne, głazy, pomniki przyrody i opowiedział, jak prowadzona jest gospodarka leśna, dzięki której las „żyje” i jest tak piękny. Nasza trasa wycieczki zaprowadziła nas do przepięknej szkółki leśnej „Ksawerów” – jednego z obiektów prowadzenia zajęć edukacyjnych. Stanowi ona jeden z przystanków ścieżki Przyrodniczo – leśnej „Puszcza Stromiecka: wczoraj – dzisiaj – jutro”. Były też zabawy na pięknym, zielonym placu zabaw oraz ognisko, w którym dzieci upiekły smaczne kiełbaski. Dodatkową atrakcją okazała się jazda pociągiem – dla niektórych – po raz pierwszy w życiu. My bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Dobieszyn, a kto jeszcze nie był w tym „zaczarowanym” miejscu, niech koniecznie się tam wybierze – naprawdę jest pięknie!
  ... więcej zdjęć                                                                                                                                                                                                                              Teresa Lis

DZIEŃ CHIŃSKI

 
Uczniowie Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą w roku szkolnym 2011/2012 zostali zaangażowani w realizację projektu Edukacja bez granic. W ramach tego projektu ochotnicy brali udział w warsztatach Geografia na wesoło. Efektem pracy uczniów było cykliczne prezentowanie różnych państw. Przybliżali kulturę, tradycje i zwyczaje wybranych krajów w czasie Dnia Włoskiego, Hiszpańskiego, a następnie Dnia Brytyjskiego.

W dniu 30 maja 2012 roku, na podsumowanie i zamknięcie projektu, uczniowie przedstawili kulturę Dalekiego Wschodu organizując w szkole Dzień Chiński. W uroczystości, oprócz uczniów naszej szkoły uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół w Ursynowie wraz dyrektorem Panią Marzeną Rusinek. Obchody tego dnia uświetnił również I Sekretarz, Naczelnik Wydziału Edukacyjnego Ambasady Chińskiej w Polsce – pan Liu Wansheng wraz z małżonką.

W tym dniu uczniowie klasy pierwszej i drugiej gimnazjum zaprezentowali Chiny, przedstawiając plakaty i wystawki o tym kraju. W czasie prezentacji i inscenizacji przybliżyli zasady pisowni znaków chińskich, uczyli publiczność podstawowych zwrotów w tym języku, zaznajomili też z kuchnią chińską, uczyli jedzenia pałeczkami, zabrali publiczność na wycieczkę po Chinach. Zaprezentowali wynalazki, odkrycia, a także stroje typowe dla kultury chińskiej. Bawili publiczność przedstawiając skecz związany z jednym z wynalazków chińskich – zieloną herbatą. Następnie, po omówieniu obrzędów związanych z obchodami Nowego Roku Chińskiego i przedstawieniu sposobu wykonania lampionu, uczniowie w maskach lwów chińskich zaprosili publiczność do noworocznego tańca. Wraz z tańczącymi lwami wszyscy uczestnicy spotkania udali się na boisko, gdzie puszczali latawce.

Podczas spotkania uczniowie brali udział różnych konkursach: pisania znaków chińskich, posługiwania się pałeczkami, quizach wiedzy o zabytkach, wynalazkach chińskich, mogli również indywidualnie skorzystać z informacji zawartych w chińskim horoskopie.

Na zakończenie obchodów Dnia Chińskiego goście i uczestnicy zostali zaproszeni na obiad, nawiązujący oczywiście do kuchni chińskiej.

Warsztaty z edukacji leśnej

 
23 maja uczniowie klas IVA i IVb  Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą wspólnie z nauczycielami przyrody uczestniczyli w zajęciach z edukacji leśnej w Nadleśnictwie Dobieszyn. Prowadzący zajęcia  pan Grzegorz Drela poprowadził uczniów ścieżką edukacyjną przez Rezerwat ,,Starodrzew Dobieszyński”, pokazując po drodze różnorodne gatunki drzew, krzewów      i roślin zielnych,  między innymi dąb czerwony, daglezję, czeremchę amerykańską. Ciekawostką dla uczniów były  dwa pomniki przyrody znajdujące się nieopodal Nadleśnictwa. Jeden z nich to dąb, a drugi to głaz narzutowy. Uczniowie sprawnie wymieniali warstwy lasu i wskazywali elementy charakterystyczne dla danej warstwy. Każdy z uczestników zapoznał się z tablicami informacyjnymi  zamieszczonymi tuż przy wejściu na teren Nadleśnictwa. Na zakończenie zajęć uczniowie skorzystali z placu zabaw i samodzielnie upiekli kiełbaski w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu. Była to doskonała lekcja przyrody, ale również lekcja samodzielności.

VII Sejmik Szkół Karpackich

 
      W kwietniu br. delegacja PSP i PG  uczestniczyła w VII Sejmiku Szkół Karpackich. Uroczystości miały miejsce na Śląsku, w Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu oraz Szkole Podstawowej nr 32 im. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach.     Od czasu utworzenia Klubu Szkół Monte Cassino (przypomnijmy,  że Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie nad Pilicą była jednym z założycieli Klubu), następnie powstania Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino takie spotkania odbywają się co dwa lata, za każdym razem w innym zakątku naszego kraju. Gościliśmy m.in. w Polanicy Zdroju, Lubniu, Chełmie, Krakowie, Złocieńcu. Obok żywej lekcji historii za każdym razem nieodzownym elementem sejmiku jest zwiedzanie i poznawanie danego regionu. Tak też było i tym razem - nie zabrakło wspomnień Kombatantów, Karpatczyków, Dzieci Tułaczych. Autentyczni świadkowie historii opowiadali o szlaku bojowym 2 Korpusu Polskiego, losach cywilów, w tym dzieci wywiezionych z Polski  do Rosji, następnie uratowanych przez Gen. Władysława Andersa. Ogromne wzruszenie wywołał występ śląskiej grupy rekonstrukcyjnej oraz występ artystyczny nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 16 w Zabrzu. Część oficjalna uroczystości odbyła się w samym Gimnazjum, następnie w Teatrze Nowym, a także pod Pomnikiem Bohaterów Monte Cassino. Miłym zaskoczeniem była możliwość zwiedzenia Radiostacji Gliwice, zabytkowej Kopalni „Guido” oraz Muzeum Górnictwa Węglowego, a więc miejsc nieodzownie związanych ze Śląskiem. Obejrzenie wystawy przy Kopalni „Wujek” w Katowicach oraz wysłuchanie wspomnień świadków wydarzeń z czasów strajku w kopalni i stanu wojennego wywarły na wszystkich uczestnikach Sejmiku niezapomniane wrażenie. Aktualnie do Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino należy 47 szkół, dwie drużyny harcerskie, razem tworzą tzw. Rodzinę Karpacką. Znaczna większość z nich wzięła udział w Sejmiku, by razem oddać hołd Karpatczykom. Nie zabrakło okazji do rozmów, wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości. Niestety, następne takie spotkanie dopiero za dwa lata.  

  ...foto

TANECZNYM KROKIEM PO ZWYCIĘSTWO

 
 
W dniach 21-22 kwietnia odbył się w Głowaczowie XII Ogólnopolski Festiwal Pieśni- Piosenki Patriotycznej, Ludowej i Tańca Ludowego. W imprezie wzięło udział łącznie 215 osób z pięciu województw. Artyści prezentowali się w sześciu kategoriach. W kategorii Folklor pierwsze miejsce z ilością 23,3 pkt/ 25 max oraz Nagrodę Specjalną otrzymali uczniowie klasy trzeciej Dziecięcego Zespołu Wokalno-Tanecznego z Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą pod kierunkiem pani mgr Anny Paradowskiej.
Mali Laureaci festiwalu wystąpili w Gali Finałowej przed szeroko zgromadzoną publicznością z programem: tańce narodowe Polonez i Krakowiak oraz taniec regionalny- Trojak.
     Oprócz wspaniałego pucharu i nagród rzeczowych jury przyznało artystom Nagrodę Specjalną, którą jest występ 15 sierpnia na dużej scenie podczas koncertu w dniu Święta Wojska Polskiego w 84 rocznicę cudu nad Wisłą. Nagrodę tę ufundowało MON.
Należy dodać, iż mali artyści tańczą w zespole od 3 lat. Swoimi występami uświetniają wiele uroczystości, chętnie biorą udział w konkursach, odnosząc sukcesy. Na co dzień trenują pod kierunkiem Anny Paradowskiej, nauczyciela Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą.  Piękne stroje regionalne, w których występują, to zasługa Wójta gminy Grabów n. Pilicą, Euzebiusza Strzelczyka oraz Rady Gminy Grabów nad Pilicą.
 
 
>> Występy uczniów Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Pilicą na XII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni- Piosenki Patriotycznej, Ludowej i Tańca Ludowego - Głowaczów 2012 w dniu 21 kwietnia 2012r pod przewodnictwem mgr Anny Paradowskiej
>> zobacz 
 
 
 

„Edukacja bez granic” 
    - międzynarodowe spotkanie w ZS w Grabowie nad Pilicą

 
 Już po raz kolejny w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą w ramach projektu „Edukacja bez granic” odbyło się międzynarodowe spotkanie z 15 studentami z Uczelni im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Zaproszeni goście pochodzili m.in. z Włoch, Azerbejdżanu, Litwy, w Polsce przebywają w ramach programu Erasmus. Wśród zaproszonych gości byli również uczniowie z Zespołu Szkół w Ursynowie, którzy realizują ten sam projekt.Celem spotkania był żywy kontakt z językiem angielskim, sprawdzenie  umiejętności      w porozumiewaniu się tym językiem, nawiązanie nowych znajomości, poznanie innych kultur poprzez rozmowę, zabawy i gry językowe.Po przywitaniu                   i wstępnym zapoznaniu studenci zostali zaproszeni na przedstawienie   pt. „Cinderella” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół. Niezwykłość  tego przedstawienia polegała na tym, że aktorzy posługiwali się wyłącznie językiem angielskim.Po krótkiej przerwie, młodzież została podzielona na grupy i pod przewodnictwem Ani      i Pawła - studentów z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, rozpoczęła się nauka poprzez zabawę. Wszystkie gry i zabawy odbywały się w języku angielskim, co przysparzało uczniom sporego wysiłku umysłowego, ale przede wszystkim dawało niesamowitą satysfakcję                    z możliwości wykazania się znajomością tego języka oraz rywalizacji między grupami. Należy dodać, iż konieczność porozumiewania się w języku obcym to skuteczny sposób motywacji, który jednocześnie powoduje wzrost samooceny, buduje w uczniach wiarę   w swoje możliwości. Dzięki przewadze praktycznych ćwiczeń uczniowie zyskują swobodę w posługiwaniu się językiem angielskim.Efektem końcowym rywalizacji grup był wybór króla i królowej zabaw językowych. Młodzież bawiła się doskonale, a w nagrodę za dobrą współpracę studenci obdarowali naszych uczniów pomarańczami.Na koniec Dyrektor ZS, Edyta Lusarczyk zaprosiła gości na tradycyjny polski posiłek,       a sądząc po pustych talerzach, można jednoznacznie stwierdzić, że polski gulasz bardzo im smakował. Takie spotkania mają być kontynuowane  w kolejnych miesiącach,          ze zniecierpliwieniem czekają na nie nasi uczniowi, ciekawi nowych zabaw, nowych wyzwań i nowych doświadczeń.

Aleksandra Struska, nauczyciel projektu

FESTIWAL PROJEKTÓW W GRABOWIE NAD PILICĄ

 
  W dniach 7 i 8 marca 2012 roku w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą miała miejsce niespotykana uroczystość. Było to Święto Nauki połączone z Dniem Kobiet. Motto, które przyświecało uczniom, nauczycielom, zgromadzonym gościom, to słowa Lwa Tołstoja Nauka to pokarm dla rozumu. Zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego uczeń kończący gimnazjum powinien posiadać następujące umiejętności: komunikowania się w języku ojczystym, wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadańi rozwiązywania problemów oraz pracy zespołowej. W związku z tym każdy uczeń kończący trzeci etap edukacyjny zobowiązany jest do wzięcia udziału w realizacji projektu edukacyjnego, który jest jedną z aktywizujących metod nauczania. Stanowi zespołowe, planowe działanie uczniów, mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnorodnych metod. Przedsięwzięcie to daje uczniowie kompetencje, które ułatwiają funkcjonowaniew dorosłym życiu. Sprzyja również we współdziałaniu. Pozwala w naturalny sposób uczyć się planowania i organizowania własnej nauki. Zmusza, by sięgnąć po różne źródła wiedzy, dokonywać ich selekcji i analizować. W czerwcu ubiegłego roku nauczyciele opracowali zestaw tematów projektów edukacyjnych. Uczniowie dobrali się w zespoły. W każdej klasie powstało po osiem grup. We wrześniu bieżącego roku uczniowie dokonali wyboru tematów projektu edukacyjnego zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Wybrali następujące przedmioty: język polski, język angielski, wiedzę o społeczeństwie, historię, geografię, biologię, chemię, fizykę, matematykę, informatykę, plastykę oraz wychowanie fizyczne. 7 i 8 marca 2012 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum zaprezentowali publicznie efekty pracy nad projektem. Wśród gości pojawił się Wójt Gminy Pan Euzebiusz Strzelczyk, Sekretarz Gminy Pani Dorota Stępień, Dyrektor Szkoły Pani Edyta Lusarczyk, Wicedyrektor Pani Agnieszka Durajczyk, Nauczyciele, Rodzice oraz Uczniowie. Goście z zainteresowaniem obejrzeli efekty prac badawczych, doświadczenia, pokazy i prezentacje multimedialne. Gimnazjaliści przedstawili m.in. ciekawe miejsca w naszym regionie, sposoby mierzenia czasu, historię igrzysk, media, technologie komputerowe. Sympatycy matematyki przypomnieli informacje o osi symetrii, zwolennicy nauk przyrodniczych – zaprezentowali świat w kropli wody. Podczas prezentacji powstała pasta do zębów, obejrzano doświadczenia ze światłem, ruchem, elektrycznością. W przerwach między poszczególnymi prezentacjami wystąpiły szkolne zespoły taneczne. Charakter Festiwalu Projektów sprawił, że była to niezwykła lekcja zarówno dla występujących, jak i publiczności. mgr Małgorzata Cichowska

„Geografia na wesoło” - Z „WIZYTĄ”  W HISZPANII I WŁOSZECH  

 
„Geografia na wesoło” to część projektu „ Edukacja bez granic” finansowanego ze środków Fundacji PZU, a realizowanego w dwóch partnerskich szkołach: Zespole Szkół w Ursynowie i Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą. Realizacja tego projektu trwa od października 2011 r. do maja 2012 r. w formie zajęć pozalekcyjnych.

Wspólnie z uczniami II i III etapu edukacyjnego zostały wytypowane kraje, które chcieliby „zwiedzić” i odkryć ich tajemnice geograficzne, kulturowe i społeczne. Kraje te to: Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania i Chiny.

Uczniowie właśnie zakończyli wędrówkę po krajach Europy Południowej, tym razem były to Hiszpania i Włochy. Na zajęciach uczniowie poznawali ich położenie geograficzne, sąsiadów, a także historię. Odkrywali zwyczaje, kulturę i kulinarne tajniki zamieszkałej tam ludności. Na warsztatach samodzielnie przygotowywali charakterystyczne tamtejsze dania, słuchali muzyki oraz wykonywali ciekawe projekty plastyczno- techniczne, maski weneckie, projektowali informatory turystyczne największych i najsłynniejszych miast. Podejmowane działania miały również na celu rozwijanie kreatywności, ciekawości poznawczej oraz umiejętności współpracy w grupie .

Zwieńczeniem czteromiesięcznej pracy było przedstawienie w wykonaniu uczniów klas czwartych, w trakcie którego zaproszeni goście z zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy oglądali widowisko. Oprócz ciekawostek geograficznych, turystycznych i kulturowych można było zobaczyć króla i królową Hiszpanii, torreadora walczącego z bykiem, słynnych hiszpańskich piłkarzy, malarzy, Hiszpanki tańczące passo doble i flamenco oraz wziąć udział w bitwie na pomidory. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się również walce gladiatorów, widzieli Krzywego Ducha z Krzywej Wieży w Pizzie oraz rzymskiego cesarza. Po obejrzeniu przedstawienia wszyscy częstowali się owocami pochodzącymi z Włoch i Hiszpanii oraz zajadali się pizzą i spaghetti, które przygotowali rodzice.
 
Urszula Strzałkowska

Ferie w Grabowie nad Pilicą

       W województwie mazowieckim od 16 do 27 stycznia trwały ferie zimowe. W tym roku szkolnym przypadł nam pierwszy termin. Inne województwa są w trakcie ich trwania bądź jeszcze na nie oczekują.
         Zastanówmy się nad etymologią (pochodzeniem) tego słowa. Dawniej w starorzymskim oznaczało dni odpoczynku poświęcone obrzędom religijnym, dla któregoś z bóstw. Współcześnie jest to czas wolny od nauki szkolnej po wytężonej pracy intelektualnej. To również okres licznych wyjazdów na zimowiska. Jednak nie wszyscy na taki wyjazd mogą sobie pozwolić. Częstym powodem jest sytuacja ekonomiczna rodziców. W związku z tym Zespół Szkół w Grabowie nad Pilicą wyszedł naprzeciw rodzicom i dzieciom, które musiałyby ten czas spędzić w domu, przygotowując bogatą ofertę atrakcyjnych zajęć przygotowanych przez nauczycieli oraz pedagoga szkolnego.
    Były to m.in.: zajęcia informatyczne, gry i zabawy sportowe, sztuka składania papieru – orgiami, psychozabawy, zajęcia szachowe, łamigłówki językowe i matematyczne, Cashflow. Kinomaniacy mogli również obejrzeć ciekawe filmy oraz podyskutować na ich temat. Niektóre z nich były w wersji anglojęzycznej, by kształcić umiejętności obcowania z językiem obcym.
 
 
Dnia 16 stycznia odbyły się również warsztaty z pierwszej pomocy, na których uczniowie mogli nauczyć się jak należy prawidłowo podejść do poszkodowanego zachowując zasady bezpieczeństwa oraz oceniania jego przytomności i oddechu. Ćwiczenia odbywały się na profesjonalnych fantomach zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Zajęcia poprowadził pan Michał Janas członek Samolotowego Zespołu Transportowego w SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Każdy z uczestników mógł się przekonać, że nie jest to takie proste zadanie.
   Nasi najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni za swoje zaangażowanie i zapał, który przełożył się na ich wysokie średnie. W nagrodę prymusi z klas I – III szkoły podstawowej pojechali na Krytą Pływalnię „Delfin” do Kozienic, natomiast z klas IV – VI i I – III gimnazjum do Multikina na film w Galerii Słonecznej w Radomiu.
 

   W czasie trwania ferii wśród twarzy naszych uczniów dało się zauważyć również twarze absolwentów, którzy co roku chętnie korzystają z możliwości „powrotu” do rodzimej placówki. Cieszymy się, że uczniowie chętnie do nas wracają. Następne ferie dopiero za rok i już na nie czekamy z niecierpliwością.   

mgr Małgorzata Cichowska

Pasterz z wizytą w szkole w Grabowie nad Pilicą

    11 stycznia 2012 roku z wizytą duszpasterską przybył w progi Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą ksiądz biskup Adam Odzimek. Przywitany został gromkim śpiewem wszystkich uczniów. Uroczystość uświetnili swoją obecnością ksiądz kanonik Stanisław Drąg - proboszcz naszej parafii oraz sekretarz gminy w Grabowie nad Pilicą Pani Dorota Stępień.  Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Edyta  Lusarczyk, która krótkim przemówieniem przedstawiła uczniów, grono pedagogiczne i pracowników naszej szkoły. Z uśmiechem i wielkimi emocjami  wiersz na powitanie powiedzieli uczniowie klasy 3A, którzy ubrani byli w tradycyjne stroje ludowe. Przedstawiciele młodzieży z klas pierwszych gimnazjum zaprezentowali jasełka przygotowane pod kierunkiem Pani Ewy Szumigaj i Pani Małgorzaty Żurawskiej-Janas. Po występie Pani Dyrektor poprosiła o udzielenie błogosławieństwa całej społeczności szkolnej. Wszyscy wysłuchaliśmy przemówienia naszego Pasterza, który na zakończenie udzielił nam swego błogosławieństwa. Po części oficjalnej Jego Ekscelencja udał się na spotkanie z nauczycielami. Żywo interesował się naszą pracą wychowawczą i obowiązkami zawodowymi, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem pedagogicznym.
      Był to dla nas dzień refleksji i zadumy, za którą w imieniu całej społeczności chcemy złożyć naszemu biskupowi Adamowi Odzimkowi oraz przybyłym gościom WIELKIE BÓG ZAPŁAĆ.

Turniej sportowy "EKOLOGICZNY MIKOŁAJ" z PZU SA.

 
Dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą
zaprasza ………………………….........
na turniej sportowy pod hasłem „Ekologiczny Mikołaj”,
który odbędzie się 12 grudnia 2011 roku
w Zespole Szkól w Grabowie nad Pilicą w godz. od 10.00 do 14.00 .
 
Sponsorem imprezy jest PZU SA.
 
 

                                        

Program turnieju sportowego „Ekologiczny Mikołaj”
 Termin: 12 grudnia 2011 r.
Uczestnicy: uczniowie klas I-III, IV-VI PSP i I – III PG.
Miejsce : sala gimnastyczna w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą
Sponsor: PZU SA
Cele: kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów, wdrażanie
          do zdrowej rywalizacji , integrowanie środowiska szkolnego,
          kształtowanie postaw prozdrowotnych.
Przebieg:
I rozgrywki sportowe    kl. I – III PSP
II quiz ekologiczny kl. I – III PSP
III rozgrywki sportowe kl. IV-VI PSP
IV rozgrywki sportowe kl. I – III PG
Podsumowanie
V  podsumowanie i wręczenie nagród uczestnikom turnieju

EDUKACJA BEZ GRANIC

 
         Unijne dotacje na realizację różnorodnych programów dały możliwość wykorzystywania ich między innymi na poszerzanie i wzbogacanie ofert edukacyjnych na terenach wiejskich i w małych miasteczkach. Tego rodzaju projekt pod hasłem „Edukacja bez granic” jest realizowany w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą oraz Ursynowie, przy współudziale STOWARZYSZENIA NA RZECZ EKOROZWOJU WSI NASZE DZIECI z Ursynowa (gmina Głowaczów) od października 2011 r. do maja 2012 r. Główne cele tego projektu to podniesienie standardów nauczania, rozwijanie zdolności uczniów, rozbudzanie ich ciekawości, pasji i aktywności.   W ramach projektu odbywają się różnorodne zajęcia dodatkowe przeznaczone dla II i III etapu edukacyjnego.  Zajęcia z robotyki odbywają się w grupach 12-osobowych, w oparciu o najnowocześniejszy sprzęt – Zestawy LEGO Mindstorms NXT. Uczniowie poznają tu podstawy informatyki i programowania, praktycznie wykorzystują swoją wiedzę z matematyki i fizyki.  W projekcie przewidziano zajęcia z angielskiego, które  są realizowane przy współudziale studentów przebywających w Polsce w ramach programu Erasmus w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obok typowych zajęć nauka języka angielskiego będzie się odbywać również metodą Networkingu. Zajęcia z wolontariatu mają służyć podniesieniu aktywności wśród dzieci i młodzieży na rzecz środowiska lokalnego.  „Geografia na wesoło” to zajęcia z geografii odbywające się w formie warsztatowej, są one nastawione na poznawanie kultury i geografii wybranych państw świata.  Bogatą ofertę uzupełniają zajęcia szachowe - kształcące pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwijające wyobraźnię przestrzenną oraz koncentrację uwagi.
         Efektem udziału w tych zajęciach ma być wzrost poczucia własnej wartości uczniów, podniesienie końcowych wyników egzaminów oraz zacieśnienie współpracy między obiema szkołami i Uczelnią Łazarskiego. Projekt ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Możliwość zdobywania wiedzy ciekawymi, niestandardowymi metodami oraz pożyteczny i interesujący sposób spędzania wolnego czasu rozwija uczniów wszechstronnie, a jednocześnie oswaja ze skomplikowanym, ale jakże ciekawym światem.  
Autor artykułu Urszula Strzałkowska
 

Rok 2011 rokiem odkrywania i rozwijania talentów

 
           W jaki sposób odkrywać i rozwijać talenty u dzieci i młodzieży? Odpowiedzi na to pytanie szukano w trakcie wielu konferencji naukowych, warsztatów i seminariów. Okazało się, że najlepszą metodą jest wdrażanie i realizowanie w szkołach projektów wychodzących naprzeciw tym potrzebom. W województwie mazowieckim opracowano projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007- 2013. Wdrożenia tego ogromnego przedsięwzięcia podjęło się Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dzięki współpracy wielu instytucji wspierających rozwój uczniów zaczęto realizować projekt „Szkoła Startu Do Kariery”.  Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez podniesienie efektywności kształcenia. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie nad Pilicą znalazła się wśród 35 szkół zakwalifikowanych do jego realizacji.Pierwszym etapem wdrażania w/w projektu było przeprowadzenie diagnozy sytuacji edukacyjnej szkoły oraz przygotowanie nauczycieli do realizacji poszczególnych zadań. W II semestrze roku szkolnego 2010/2011 nauczyciele uczestniczyli w dodatkowych szkoleniach dotyczących następujących modułów: Klucz do uczenia się, Trening Twórczości oraz Metody rozwijania umiejętności nowoczesnej pracy z uczniami.              Z początkiem listopada bieżącego roku ruszyły w szkole dodatkowe zajęcia. Uczniowie I i II etapu edukacyjnego korzystają z zajęć wyrównawczych humanistycznych i matematycznych, z zajęć kreatywności, zajęć rozwijających uzdolnienia humanistyczne i matematyczno – przyrodnicze oraz z zajęć rozwijających kompetencje kluczowe, w szczególności umiejętność uczenia się. Swoje zdolności mogą też rozwijać uczniowie naszego gimnazjum. Ci, którzy pozytywnie przeszli testy diagnostyczne, zakwalifikowali się do projektu „Młodzieżowa Akademia Umiejętności” i uczestniczą w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, chemiczno- fizycznych oraz matematyczno - informatycznych prowadzonych w radomskim Liceum im. J. Kochanowskiego.       
        Wyrażamy nadzieję, że ogromne zaangażowanie nauczycieli, rodzicówi samych uczniów, przy wsparciu Mazowieckich Centrów Talentu i Kariery przyniesie zakładane efekty. Jakość współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów w realizację tego projektu na pewno przyczyni się do odkrywania i rozwijania wielu talentów naszych uczniów, a tym samym do ich pełniejszego odnalezienia swego miejsca we współczesnym świecie.
 
 

AKADEMIA SZKOLNA 11 LISTOPADA
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 
Zgodnie z tradycją i ceremoniałem szkoły w środę, 9 listopada 2011 roku, odbyła się w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą uroczysta akademia z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem całej społeczności szkolnej. Data 11 listopada 1918 roku zajmuje w świadomości Polaków niezwykłe miejsce.  Po 123 latach niewoli, wykorzystując sprzyjające okoliczności, nasz kraj znów wolny pojawił się z powrotem na mapie Europy i świata, a naród polski ujarzmiany dotąd przez zaborców, cieszył się swobodą. Przywiązanie do ojczyzny pozwoliło wychodzić Polakom z najtrudniejszych opresji, stawiać czoło poważnym problemom polskiej egzystencji narodowej.  Przygotowane widowisko słowno-muzyczne-wokalne przypomniało okoliczności utraty wolności przez nasz kraj, kręte drogi Polaków do niepodległości w latach niewoli, począwszy od 1772 roku, przez walki powstańcze XIX wieku aż po upragniony dzień 11 listopada 1918 roku. Narracja przeplatana patriotycznymi wierszami, znanymi pieśniami i piosenkami powstańczymi oraz legionowymi oddała w pełni atmosferę tamtych czasów. Apel skłonił uczestników do refleksji na temat wolności – wartości bezcennej dla istnienia i trwania każdego narodu.  Celem akademii było nie tylko ukazanie żmudnych dróg Polaków do niepodległości, ale też kształtowanie uczuć patriotycznych i dumy narodowej, budzenie szacunku i przywiązania dla tradycji 11 listopada, wzbudzenie poszanowania dla wartości, o jakie walczyli nasi przodkowie. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas I i II Publicznego Gimnazjum.
 Opiekunowie:
 Jacek Cichowski – scenariusz, dekoracje, opracowanie muzyczne
Daniel Porczyński – czuwanie nad stroną muzyczną uroczystości
Krzysztof Zielonka – przygotowanie chóru

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "MY COUNTRY"

 
Tradycyjnie, każdego roku z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole odbywa się konkurs ‘My Country’- Moja Ojczyzna. Jest to konkurs dla miłośników języka angielskiego oraz dla tych, którzy dostrzegają piękno naszego regionu, jego walory historyczne, a przede wszystkim dla tych, którzy chcą rozwijać swoje zdolności.  W tym roku szkolnym konkursowi towarzyszyło  hasło: ‘Śladami historii naszego regionu’. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV - VI PSP i I - III PG, którzy mieli za zadanie wykonanie prac: uczniowie PSP - projektu, a uczniowie PG – prezentacji multimedialnej. Wszystkie prace zostały napisane w języku angielskim, wzbogacone o bardzo ciekawe zdjęcia, często wykonane samodzielnie.
Komisja konkursowa w składzie:
Pani Agnieszka Kozioł     – nauczyciel języka angielskiego
Pani Katarzyna Gorzelak  – nauczyciel języka angielskiego
Pani Aleksandra Struska  – nauczyciel języka angielskiego
Pani Teresa Lis - nauczyciel plastyki, informatyki
przyznała:
* w kategorii wiekowej IV - VI PSP 
I miejsce
– Karolinie Durajczyk z klasy VI
II miejsce
– Łukaszowi Lusarczykowi z klasy IVa
III miejsce
– Natalii Bojdzińskiej z klasy IVa
Wyróżnienie – Ewie Szczygieł z klasy VI
Wyróżnienie – Jakubowi Bojdzińskiemu z klasy VI 
* w kategorii wiekowej I - III PG
I miejsce
– Magdalenie Szczygieł z klasy IIIB
II miejsce
– Weronice Cieślak z klasy IA
III miejsce
– Mateuszowi Górce z klasy IIB
Wyróżnienie – Weronice Lusarczyk z klasy IA 
 
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy objęli patronat na konkursem:
Dyrekcji Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą,
Wydawnictwu Macmillan Polska
Wydawnictwu Pearson Longman
 
Aleksandra Struska
 
Liczba odwiedzin: 11237385
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem